Б ългария трябва да продължи борбата за спасяване на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй", призова министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров по време на парламентарния контрол.
На следващото заседанието на Министерския съвет той ще внесе "екшън план" с мерките, които могат да бъдат предприети за възобновяване на работата на блоковете.
Уважавам всички усилия на отговорните институции по този казус, но грубият популизъм не е полезен, коментира Овчаров.
Според него няколко кандидати за президент и вицепрезидент "отваряха и затваряха като консервни кутии двата блока на АЕЦ "Козлодуй".
Сега очаквам нова вълна от кандидати за евродепутати със същите "отварачки" в ръце, прогнозира енергийният министър.
Той бе категоричен, че със спирането на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ не се очертава енергийна криза в България и региона и не се нарушава енергийният баланс в страната.
Министърът подчерта, че съществена част от усилията на правителството занапред ще бъдат насочени за изготвяне на обща позиция от всички засегнати държави след затварянето на блоковете.
Овчаров допълни, че лично той е заявявал пред европейските комисари, че затварянето им ще доведе само до негативни резултати за всички държави от региона.
"Екшън планът" (от англ. план за действие) включва действия от страна на правителството и мероприятия под егидата на президента Георги Първанов в Брюксел, обясни в кулоарите на парламента министърът.
Документът предвижда и консултации от страна на зам.-министри на икономиката и енергетиката и външните работи от всички страни в региона.
Ще бъде избран и консултант, който да проучи опита на страни като Литва и Словакия, които са имали подобен проблем преди две години.
Работата му ще бъде да разбере какви стъпки са предприели те и да посочи какви са действията, които България може да вземе.
"Цените на парното няма да се повишават през този отоплителен сезон заради предоговарянето на споразумението с "Газпром" до 2030 г. Преходът към пазарни цени ще започне през второто тримесечие на годината", каза още министърът.
Меморандумът между "Булгаргаз" и "Газпром" гарантира интересите на страната, смята той.
Според него предоговарянето на споразумението преди крайния му срок - 2010 г., е обвързано с очакваното повишаване на цената на газа от страна на "Газпром", с намаляването на транзита на газ и с опасността да не бъдат гарантирани доставките на суровината.
По думите на Овчаров меморандумът е може би първият търговски договор, изнесен публично.
България има общо четири "газови договора", с които са гарантирани доставките и увеличаването на транзита на природен газ до 2030 г.
"Има и възможности за диверсификации на доставките чрез междуконтиненталния газопровод "Набуко" и с включването на България в проекта за транзит на газ през Азербайджан, Турция и Гърция до Италия.
По новия меморандум допълните приходи за България от транзит на газ се очаква да бъдат 4,7 млрд. долара и има и възможност за увеличаване на тази сума", допълни Овчаров.
"Газпромекспорт" за пръв път се задължава да плаща увеличаващата се транзитна ставка в зависимост от инфлацията в ЕС, което ще донесе допълнителни приходи от над 900 млн. лв., каза още министърът.
Според него България за първи път става реален собственик на транзитната газопреносна мрежа през страната и сама може да определя как да я експлоатира.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!