"Той е... умен, много сериозен и много интелигентен. Умее да взима решения и умее да работи с хората", казва по негов адрес Збигнев Бжежински, съветник по националната сигурност при президента Джими Картър.
В кратката биографична справка на Гейтс от официалния сайт на Белия дом (WhiteHouse.gov) се изтъква още, че е участвал в Съвета по национална сигурност в продължение на девет години и е бил един от ръководните кадри в "усилията на Америка да подкрепя борците за свобода в Афганистан, които се сражаваха срещу Съветския съюз, окупирал страната им".
Старанието му спомогна да бъдат отблъснати съветските части,
което отслаби режима в Москва и постави основите за победа на свободата в Студената война, изтъкват още от администрацията на Буш.
Още след атентатите от 11 септември обаче медиите по цял свят припомнят, че именно в Афганистан през 80-те е започнала и "кариерата" на Осама бин Ладен като международен терорист.
Наблюдатели припомнят също, че с въоръжаването на муджахидините в Афганистан САЩ са подготвили почвата за талибанския режим, свален от самите тях в края на 2001 г. (Вж. още: "Ключови думи: САЩ + Афганистан" и "Създанието на име Осама - отгледано от ЦРУ?", октомври 2001 г. ).
През 1996 г. в мемоарите си "From the Shadows: The Ultimate Insider's Story of Five Presidents and How They Won the Cold War" (От сенките: Историята на петима президенти и как спечелиха Студената война - през погледа на най-вътрешния човек) Гейтс разкрива, че US разузнаването е започнало да подпомага муджахидините шест месеца преди съветската интервенция от 24 декември 1979 г.
Първата директива да се съдейства на опонентите на просъветския режим в Кабул е подписана от тогавашния US президент Джими Картър още на 3 юли 1979 г., потвърди по-късно в интервю и самият Бжежински, според когото именно това е тласнало руснаците към нахлуване в съседната на СССР държава.
При номинирането си от президента, който преди това оповести оставката на предшественика му Доналд Ръмсфелд (вж. стенограмата и видео в WhiteHouse.gov), Гейтс направи следното кратко изявление:"През август се навършиха 40 години, откакто съм започнал работа в държавната администрация, а президентът Буш ще е седмият президент, на когото ще служа. Не съм очаквал да се върна в изпълнителната власт и се чувствам най-добре на настоящия си пост - президент на Тексаския университет Ей енд Ем (TAMU.edu).
САЩ обаче са във война - в Ирак и Афганистан
Водим битка с тероризма по целия свят и сме изправени пред други сериозни предизвикателства към мира и сигурността в страната ни.
Убеден съм, че изходът от тези конфликти ще очертае бъдещето на нашия свят за десетилетия напред. Затова не се поколебах, когато президентът ме помоли да се върна на държавна служба.
Съгласих се, защото нашите дългогодишни стратегически интереси, националната и вътрешната сигурност са в опасност; защото мнозина синове и дъщери на Америка в нашите въоръжени сили не са на сигурно място."
Той има опит с Ирак с посещенията си на място като деен участник в оглавената от бившия държавен секретар на САЩ Джеймс Бейкър и ексконгресмена Лий Хамилтън Група за проучване на Ирак (Baker-Hamilton Iraq Study Group).
Очаква се до края на годината комисията да даде алтернативни идеи за постигане на напредък в Ирак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!