Б ританският авангардист Деймиън Хърст се кани да предизвика революция на пазара с произведения на изкуството.
В понеделник и вторник той предлага на търг в Лондон 223 свои творби от последните две години на обща стойност 82 млн. евро.
Наддаването е организирано от аукционната къща "Сотбис".
Разпродажбата е озаглавена "Beautiful inside my head forever". Най-ефектният експонат, който ще бъде предложен, е "Златното теле". Той е съвсем нов и представлява животно с позлатен череп, поставено в аквариум от формалдехид.
Творбата се оценява на 10-15 млн. долара, но ако бъде продадена за повече, това ще бъде нов рекорд за произведение на Хърст.
Очаква се вниманието на купувачите да привлекат и многобройните въплъщения на смъртта в творбите му.
Деймиън Хърст е първият съвременен артист, който сам предлага творбите си на търг. Това не се е случвало от 1744 г., коментират от "Сотбис", които обявиха разпродажбата за историческа.
По традиция продажбите на произведения на изкуството се осъществяват с посредничеството на галериите, които получават комисионна в размер на около 40-50% от стойността на сделката.
Някои творци се опитват да избегнат това междинно звено като продават директно от студиото, или наемат витрина в магазин, на която излагат произведенията си.
През последните години все по-голям дял на пазара заемат аукционните къщи, които преди това изпълняваха второстепенна роля. При тях комисионната се плаща от купувача.
Според експерти "революцията Хърст" може би е началото на края на галериите. Скептици обаче твърдят, че с тази крачка той поема голям риск, защото без опитен дилър всичко може да се провали.
Самият Деймиън Хърст казва, че е време за промени. Според него пазарът на изкуството е създаден през викторианската епоха и оттогава е останал непроменен.
"Има много пари на пазара на изкуството, но творците получават трохи. Творбите може и да се продават. Хърст може да няма посредник, но използва най-стария търговски трик - казва ни, че сега е последната възможност за покупка.
Очаквам, че това съвсем няма да е краят и още разпродажби ще има, но ако тактиката проработи сега, защо му е да се тревожи. Той винаги е имал бизнес нюх", коментира експерт на "Сотбис".
Европейското издание на сп. "Тайм" пише, че Хърст е най-богатият творец в историята на изкуството със състояние от близо 1 млрд. долара.