"В България през цялото време имаше инициатива и формираше динамиката на този процес, всички тези формати, за които аз говоря - тристранен, четиристранен, всички тези инициативи на европейските институции не са ли те резултат от действията на българската дипломация, на българските представители в тези институции.
Не мога да изразя своето огорчение от начина, по който реагират определени, макар и периферни среди. Тезата например, че президентът е нарушил Конституцията, помилвайки медицинските сестри и д-р Ашраф, е теза, която кореспондира впрочем с нейното изказване в Триполи, че така сме нарушили договора за правна помощ и правно сътрудничество.
Нито едното, нито другото е вярно", категоричен бе държавният глава.
Според него
спасяването на медицинските сестри е било национална кауза
и тези, които ги "тикат" към компенсации хвърлят сянка на каузата.
Първанов допълни, че българите като нация, не като ангажимент на държавата, трябва да се опитаме да помогнем в реинтегрирането на медиците, в тяхното завръщане в българското общество към нормалния начин на живот.
Той бе категоричен, че решението България да участва в международния фонд с либийския дълг към страната, не е откуп. "Първо анализирайте факта, че това решение беше взето след като въпроса беше решен, т.е. не е това цената, не е откупа, който плащаме", каза Първанов.
Държавният глава каза още, че около 15 септември френския му колега Никола Саркози ще посети България, а
българският президент ще бъде на държавно посещение в Катар
през есента. Първанов подчерта значимия принос на държавата Катар в намирането на крайния изход от делото в Джамахирията.
Президентът допълни, че страната ни традиционно води силна политика с арабските държави и тя трябва да продължи да се развива.
Първанов открои ролята на различните структури, оказали съдействие в благоприятното приключване на случая в Либия, като подчерта особения принос на трима западни дипломати - Антъни Лейдън (посланик на Великобритания в Триполи), Винсент Фин и Марк Пиерини (пратеник на Европейската комисия в Триполи и председател на Управителният съвет на фонда "Бенгази").
През последните месеци имаше няколко активни мероприятия
и едното от тях е тежкото обвинение към НСО и президента, че събират нерегламентирано информация и по канали тя се предоставя на държавния глава, каза Първанов.
Този конкретен случай, за който европейските медии пишат, че българският президент събира информация нерегламентирано, хвърля сянка върху държавността, посочи той.
По думите му случаят обаче се е оказал пълен провал. Някой трябва да държи сметка в обществото за всички лъжи, които се изричат, заяви президентът.
Той посочи, че простреляният бизнесмен и съпруг на председателя на Държавната агенция за младежта и спорта Весела Лечева -
Манол Велев е бил един от спонсорите на кампанията му и той никога не е крил това.
Първанов допълни, че имал уверение от предизборния си щаб, че нито един от дарителите му не е попадал под ударите на закона и подчерта, че винаги е държал всички дарения да бъдат ясни и публично оповестени и самият той е депозирал списъка с дарителите си в Сметната палата.
Държавният глава допълни, че в този списък не са имената на 4 - 5 водещи групировки и личности, чиито имена са станали нарицателни. Възложил съм на екипа си да не се вземат по никакъв начин дарения от точно тези групировки, каза Първанов.
В случая с папката "Гоце" имам чувството, че става дума за
"приятелски огън на една партийна централа",
каза Георги Първанов.
Той обяви, че ще предложи на българските дипломати, които са засегнати като него от изнесената информация от Комисията по досиетата, да качат своите папки в интернет.
Държавният глава припомни, че още в деня, в който комисията даде нова информация за т. нар. папка "Гоце", тя е била качена на сайта на президентството.
Първанов допълни, че няма липсващи страници от неговата папка и, че в началото й има опис със съдържанието й, който е направен през 1993 г. от сътрудник на разузнаването. В папката нямало нищо написано от него, а има информация само за него.
Държавният глава смята, че за 15-те години на прехода доносниците са били прикрити успешно, а набедените са хора, които са работили за държавата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!