Известният български археолог Николай Овчаров е убеден, че срещу него и екипа му се води черна пиар кампания. Той изказа опасенията си дни след като археолози от БАН алармираха отново за нередности и грешки при археологическите разкопки на Перперикон и Татул, с които се свързва името му.
Учените са убедени, че заради недобросъвестната работа по обектите те се рушат, а пораженията не позволяват реставрацията и консервацията на археологическите паметници и създават опасност от свлачища.
Създадена през 2006 г. комисия е отчела сериозни слабости в дейностите на двата терена - неправилно водене на научната документация, методически нарушения при теренното разкриване.
Според ръководството на Националния археологически институт и музей (НАИМ) не са били събрани достатъчно данни, на базата на които да се направят прецизни научни заключения. Хронологията на обектите също била невярна.
Прекомерното медийно рекламиране на двата обекта е изместило тяхното качествено научно изследване, заключва комисията в протокола си.
През 2008 г. нова комисия констатира подобрения в работата на разширения екип археолози, но регистрира унищожаването на 30 запазени ритуални огнища от бронзовата епоха на Татул.
Именно тези заключения изтъкват археолозите от БАН
Според Овчаров обаче целта на обвиненията е да се "каля не само неговото име, но и обектите, на които той работи". Археологът обясни, че кампанията е била подета още през 2005 г. от две негови колежки, като тази година е била подновена с нова сила.
Той подчерта, че на базата на докладите на комисията от 2006 г. и неговите отчети са продължили да му издават разрешителни за извършване на разкопки.
"Между 2007-2008 г. кампанията продължи, като моите обекти бяха заснемани. Миналата година бе сформирана нова комисия от 10 специалисти, като протоколът й констатира, че работата ми отговаря на нормативните изисквания", излага своята версия Овчаров.
Археологът съобщи, че изпълнението на проекта за консервация на Перперикон ще започне тази година и ще продължи 36 месеца. Той е убеден, че много скоро древното тракийско светилище ще стане един от световните паметници.
225 хил. души са посетили обекта през 2008 г., като броят на туристите се увеличава.
За тракийското светилище Татул пък се кандидатствало по различни програми, по които върху голяма част от обекта можело да бъде изготвено парашутно покритие, което да се маха през лятото и да се слага през зимата, за да се запазят старините.
По проекта за проучване и съхранение на храма в Татул са инвестирани около 300 хил. евро, а за античния град Перперикон е стартирал проект на стойност около 5,2 млн. лева.
В своя статия във в. "Сега" известният български траколог Диана Гергова пише: "Вече 18 години гражданството на България е втренчило очи в златни маски, ритони, подхвърляни статуетки и показвани чак в Брюксел предмети, откъснати от контекста си, докато булдозери и добре платени и технически оборудвани групи унищожават безмилостно цели тракийски некрополи по Родопските била, а от пътеводителите за България изчезват надживяли хилядолетията римски градове като Рациария.
В нечии наши и чужди частни колекции безвъзвратно потъват шлемове, наколенници и маски, бронзови апликации на колесници, ритони, фиали и сребърни блюда...
На всички е вменена ролята на зрители на един екшън, в който няколко имена решават проблемите и на изследването, и на опазването на археологическите богатства на България, а и на тяхната интерпретация.
Общото ни минало се унищожава, източва и превръща в частна собственост, противно на собствената ни конституция. Няма национален фонд за финансиране на археологическите проучвания, а колегията е поставяна ежедневно на колене заради финансови или политически интереси...
За да сме щастливи и горди с миналото си и леко опиянени от блясъка на златото, се наливат фантастични суми в един, два, или три археологически обекта."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!