Ето основните изводи в доклада им, оповестен от оръжейния инспектор и съветник на ЦРУ Чарлз Дюлфър и резюмиран от Би Би Си:
Целите на Саддам
- Целта на Саддам е била ООН да вдигне икономическите санкции срещу Ирак, които ограничавали в огромна степен възможностите за внос.
- Програмата "Петрол срещу храни" била недостатъчна за напредък на иракската икономика, който да му позволи подновяване на програмата за оръжията за масово поразяване.
- Намерението му, щом поднови тези програми, било да се фокусира върху химическите оръжия, използвани на бойното поле, ракетите с широк обсег на действие и ядрените оръжия.
- Първата му мотивация за тяхната разработка била враждата с Иран - двете страни водиха 8-годишна война през 80-те.
- Втората му амбиция била да се противопостави на Израел и да издигне престижа си сред арабските държави.
- В доклада не се предполага бившият иракски диктатор да се е стремил към оръжейна мощ, за да се противопостави на САЩ или да предоставя въоръжение на терористи.
- Саддам се убедил колко са ценни оръжията за масово поразяване през 80-те и началото на 90-те. По време на войната в Залива през 1991 г. именно оръжията за масово поразяване са възпрели водената от САЩ коалиция да продължи офанзивата си след освобождаването на Кувейт.
Ядрените оръжия
- Диктаторът сложил край на ядрената си програма през 1991 г., след войната в Залива, и няма доказателства за конкретни усилия в посока възобновяването й.
- Според висши представители на режима Саддам е щял да я стартира отново, ако наложените от ООН санкции се вдигнат.
- В Багдад предприели множество мерки, за да укрият ключови елементи от ядрената програма от непрекъснатите инспекции на ООН, вкл. специфични указания от Саддам за съхраняването на документацията.
- Учените, участващи в експериментите с обогатяване на уран, скрили документите и технологията поне на две места. На пръв поглед те действали самостоятелно, но го правели с очакването, че опитите ще бъдат възобновени в бъдеще.
- Режимът внимавал учените, ангажирани в някогашната ядрена програма, да не напускат нито работните си места, нито Ирак. В края на 90-те ключови служители получили значителни увеличения на заплатите, за да бъдат задържани.
- Режимът е направил и нови инвестиции в университетските изследователски програми, за да е сигурно, че страната запазва техническата си компетентност.
Бактериологичните оръжия
- В Багдад изоставят програмата си за бактериологични оръжия в края на 1995 г. от страх, че ще бъдат разкрити. Подобно разкритие би усложнило стремежа на страната за вдигане на санкциите, наложени от ООН.
- След 1996 г. няма доказателства за каквито и да било бактериологични оръжия; Саддам също не е проявявал интерес към такива оръжия. Очевидно Ирак е унищожил скритите си запаси през 1991 и 1992 г.
- Няколко проби, които биха били полезни при започване на програма за бактериологично оръжие, обаче са били запазени; имало е група учени, които са били компетентни в тази област.
- Не са открити доказателства, че Ирак е имал системи за производство на бактериологични оръжия, скрити в камиони или жп вагони.
Химически оръжия
- Ирак е унищожил скритите си запаси от химическо оръжие през 1991 г. и няма достоверни данни, че някога изобщо е възстановил производството им.
- Саддам Хюсеин никога не е заявявал намеренията си да възстанови производството на химическо оръжие, след като санкциите на ООН се вдигнат и се появят благоприятни условия за това.
- След средата на 90-те режимът е организирал химическата индустрия на страната така, че да запази необходимата научна база за евентуално рестартиране на програмата за химическо оръжие.
- Един от синовете на Саддам (Удай) се е опитал да се сдобие с химически оръжия, които да използва по време на предвожданото от САЩ нахлуване в Ирак, но няма доказателства, че е успял.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!