Т рябва да влезем в Европейския съюз (ЕС) не с манталитета на хора, чакащи социални помощи, а със съзнанието на хора, които имат интелектуалния и духовния потенциал да участват при решаването на проблемите на съвременния свят.
Това каза министърът на образованието и науката Даниел Вълчев при връчването на годишните награди "За особен принос в науката".
Носителелят на наградата на Министерството на образованието и науката (МОН) за най-добър учен за 2006 г. е проф. Ваньо Митев, който работи в областта на медицинските науки в направление "Биохимия".
През последните пет години той има над 50 публикации в наши и чужди списания.
Проф. Митев има създадена школа в областта на клетъчната сигнализация, която е единствена по рода си на Балканите.
Наградата за млад учен за 2006 г. получи н.с. първа степен д-р Весела Кръстева от Централната лаборатория по биомедицинско инженерство към БАН. Тя има 45 научни трудове и публикации.
Участва в международен колектив, създал нов вид дефибрилатор за бърза помощ, удостоен от Европейската организация за стандартизация с европейски сертификат "СЕ" за висока ефективност.
Министър Вълчев посочи, че наградите имат по-скоро морална стойност, защото възможностите на държавата не са прекомерни в тази насока.
В последните две-три години почти удвояваме средствата за фонд "Научни изследвания" и за други програми за наука, каза той.
"Засега тези средства са далеч от това, което се отпуска за развитието на науката в други държави, но се опитваме постепенно да ги увеличим.
Поставяме все по-голям акцент върху проектното финансиране, а не толкова върху институционалното. Това е една тема, която е много болна за България", отбеляза министърът.
Просветният министър посочи като голям проблем за науката възможностите за законова подкрепа на младите учени да останат в България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!