Той уведомил колегите си, че е връчил молбата си за напускане до американския президент още в петък, но щял да остане на поста си до назначаването на приемника му.
За оставката на американския първи дипломат се говореше отдавна, а самият той бе смятан за "гълъб", който не одобрява войната в Ирак, за която настояваха доминиращите в Белия дом "ястреби" като Дик Чейни и Доналд Ръмсфелд.
През май м.г. той посети страната ни по повод 100-годишнината на дипломатическите ни отношения, като участва в митинг на столичния площад "Ал. Батенберг" и призна, че е идвал у нас и преди.
Пауъл e професионален военен с 35-годишна кариера, по време на която е заемал множество командни длъжности, издигайки се до ранга генерал. (Вж. негова биография, на български).
Бил е помощник на президента по въпросите на националната сигурност от декември 1987 г. до януари 1989 г.
Последната военна длъжност, която е заемал от 1 октомври 1989 г. до 30 септември 1993 г., е председател на Съвета на началник-щабовете, което е най-високата длъжност в американското Министерство на отбраната.
През този период Колин Пауъл ръководи въоръжените сили на САЩ по време на 28 кризи, в това число и операция "Пустинна буря", която завърши с победа във войната в Персийския залив през 1991 г.
Пауъл е третият министър на Джордж Буш-младши, който напуска поста след преизбирането на US президента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!