Р оден в Канзас на 25 септември 1943 г., женен, баща на две отраснали вече деца,
защитил докторат по история на Съветския съюз,
Гейтс е изкачил всички стъпала в йерархията на ЦРУ и по време на 27-годишната си кариера е работил с шестима президенти.
Постъпил на работа в агенцията през 1966 г. като аналитик, той е бил и директор на ведомството през периода 1991-1993 г., по време на президентството на Джордж Буш старши.
В портрета на този човек със силно чувство за хумор не липсват обаче и сенки.
През 1991 г. по време на изслушвания в Конгреса, за да бъде утвърден като директор на разузнаването, Гейтс дълго бе разпитван за ролята на ЦРУ и неговата собствена роля в скандала с тайните оръжейни доставки за Иран, предприети, за да се финансира партизанската война на контрареволюционерите в Никарагуа срещу президента Даниел Ортега.
Критиците на Гейтс го обвиняват също, че
през 80-те е фалшифицирал данни на ЦРУ,
за да подкрепи антисъветската политика на Рейгън, с което е допринесъл според тях за "политизиране" на американските разузнавателни служби.
Преди да застане начело на Пентагона, Робърт Гейтс в течение на 4 години оглавяваше университета "Ей енд Ем" в южния щат Тексас. През 2006 г. участваше в дейността на Групата за проучване на Ирак, която горещо препоръча да се промени стратегията на САЩ в тази държава.
Оставането на Гейтс на досегашния му пост е
най-широко коментираната тема
в американски и европейските вестници наред с името на новия държавен секретар - госпожа Клинтън.
Някои поддръжници на Обама, пише "Файненшъл таймс", са недоволни от избора му на Клинтън и Гейтс, защото това създавало впечатление, че изневерява на обещанието си за промяна.
Други обаче твърдят, че заради икономическата криза Обама не е можел да си позволи лукса да експериментира с нови хора. Според цитиран от вестника източник, близък до бъдещата администрация, Обама решил, че въпросите, свързани с международната сигурност, ще са вторият му приоритет след възстановяването на икономиката.
"Интернешънъл хералд трибюн" коментира, че
в екипа за националната сигурност са двама ветерани от студената война
и политически противник,
който в миналото е бил доста по-голям ястреб от новия президент.
Въпреки това и тримата са избрани, защото са приели планираната от Обама мащабна промяна в ресурсите в областта на националната сигурност. Тази промяна, която отчасти ще бъде финансирана от огромния военен бюджет, ще създаде доста разширен корпус от дипломати и служители, които, според визията на бъдещата администрация, ще се занимават с проекти по целия свят за предотвратяване на конфликти и възстановяване на т.нар. "провалили се държави".
Дали те ще успеят в това начинание, за което Обама заговори през лятото на 2007 г., когато бе доста далеч от президентството, ще е най-големият експеримент във външната политика по времето на президента Обама, смята един от висшите съветници на Обама, цитиран от вестника.
Чрез номинациите в екипа си, оповестени вчера, Барак Обама отправи негласно послание към света, че е настъпило времето за ново начало за Америка и че САЩ вече имат готовност да се изправят срещу глобалните предизвикателства, пише италианският "Кориере дела сера".
В този екип най-трудна ще е мисията на министъра на отбраната Робърт Гейтс, който ще трябва да сложи край на войната в Ирак и да прехвърли на иракчаните контрола върху сигурността там, смята изданието.
Според френския "Монд" посочването на Робърт Гейтс за министър на отбраната, показва, че
Обама не иска да скъса напълно с ерата на Буш.
Това е и начин да бъдат успокоени духовете на военните в САЩ.
Клинтън и Гейтс влязоха както се очакваше, в екипа мечта на Обама, отбелязва кратко по темата френският "Фигаро".
Според "Либерасион", друг френски вестник, не е имало никакви изненади в номинациите за екипа на Обама. Сега този тим ще трябва да се справи със следните предизвикателства: изтегляне на американските сили от Ирак, нова стратегия в Афганистан, иранската ядрена заплаха и новото напрежение между Пакистан и Индия.
Изборът на Клинтън и Гейтс в екипа на Обама показва, че новоизбраният президент иска да сложи край на двупартийната поляризация в САЩ и да даде предимство на външнополитическия опит, допълва френският всекидневник.
"Ню Йорк таймс" отбелязва, че включването на Клинтън и на Гейтс в екипа на Обама са оставили американците със смесени чувства. Става дума за противник на Обама, който допреди няколко месеца изтъкваше липсата му на политически опит и за политик, който през последните две години водеше война (тази в Ирак), на която Обама яростно се противопоставяше, допълва изданието.
Като избра Клинтън, Гейтс и генерал Джим Джоунс в екипа си, Обама очерта визията си за една Америка, чиято репутация на световната сцена е възстановена и чиито военна, дипломатическа и икономическа мощ са балансирани, пише "Вашингтон пост".
Обама сформира впечатляващ екип от прагматици, които ще осъществят желанието му за възстановяване на доверието в САЩ на международната сцена, пише британският "Индипендънт".
С новия си екип Обама иска да укрепи способността на САЩ да се изправят срещу враговете си и да помогнат по-добре на приятелите си, допълва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!