Всяка година на 6 август Националният музей "Земята и хората" в София (ЕarthAndMan.org) отбелязва Деня на милосърдието, посветен на състраданието към жертвите на атомните бомбардировки, войните и тероризма и на усилията на милиони хора на Земята за изграждане на свят на устойчиво развитие, в който хората ще живеят в хармония с природата и помежду си.
Само на този ден от 10 до 18 ч. в залата на Гигантските кристали се експонира "Камъкът от Хирошима", който музеят получи през 1997 г. от президентската институция.
Гранитният камък, на който е изобразена релефно Богинята на милосърдието, е част от трамвайната настилка, която е била изложена на въздействието на атомния бомбен взрив в 8,15 ч. сутринта на 6 август 1945 г. Тогава загиват 160 000 души; по-късно умират още 77 062-ма.
Изображението е гравирано на общо 188 къса, събрани от трамвайния участък в близост до моста Айпи, на 200 м северно от кота нула на атомния взрив, и изпратено до 188 държави в света от асоциацията "Камък за мир", Хирошима.
В музея ще бъде представена японската постерна изложба "Атомната смърт в Хирошима и Нагасаки", както и изложба от детски илюстрации "Хармонията между хората, чрез мъдростта на народа ни" на фондация "Фолклорът и детето".
От 11 ч. Детският радиохор с главен художествен ръководител и диригент акад. Христо Недялков ще си припомни своето турне в Нагасаки, а в 13 и 15 ч. във видеозалата ще има прожекции на документалния филм "Хирошима - майчина молитва".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!