Искров увери, че преди да предложи кандидатурата на Цветан Манчев, е сондирал мненията по избора с водещите политически сили, предаде БНР. Надявам се със своето предложение и с днешния избор да съм разсеял по всякакъв начин предположенията за задкулисни договорки, каза още управителят на БНБ. Новият подуправител от своя страна увери, че по време на мандата си заедно с управителния съвет и колектива на банката ще работи за изграждането й като модерна европейска институция, член на системата от национални централни банки.
Цветан Манчев е роден е на 1 октомври 1965 г. в София. Има магистърска степен по икономика от УНСС (1991 г.) и докторска степен по финанси, банково дело, пенсионно осигуряване и застраховане от СУ "Св. Климент Охридски" (2001 г.). Темата на дисертационния му труд е "Финансови кризи и преструктуриране на финансови системи".
Специализирал е в областта на макроикономиката, икономическата и финансова политика, централното банкиране, иконометрията, управлението на проекти, стратегическото планиране и банковия маркетинг в централните банки на Великобритания, Франция, Швейцария и Финландия, както и в институтите за обучение на МВФ и в университета "Еразмус", Холандия. Стипендиант е по банково дело на Асоциацията за чуждестранно обучение на Япония (1997 г.) и на централната банка на Финландия (2002 г.).
Професионалната си кариера Манчев започва през 1991 г. като икономист в управлението за икономически и парични анализи в БНБ. В периода май 1996-септември 1997 г. той е началник на отдела за макроикономически анализи на централната банка, а в периода 1998-2001 г. заема мениджърски позиции в банка "ДСК?, където е отговорен за планирането и осъществяването на трансформацията на спестовната каса в универсална банка. От октомври 2001 г. е шеф на изпълнителната агенция АИАП.
Новият подуправител е работил като хоноруван преподавател по макроикономика и парично обращение в СУ "Св. Климент Охридски" (1993-1997), Нов български университет (1997 г.) и Частната професионална гимназия "Банкер" (1996-1999). Участвал е в международни и национални изследователски проекти в областта на икономическата и финансова политика, дълговете на страните в преход, управлението на капиталовите потоци и др. Автор е на публикации в български и чуждестранни специализирани издания по въпросите на макроикономическата и паричната политика в периода на преход.
От 2001 г. Манчев е член на основния екип на страната ни за преговори с Европейската комисия и ръководител на преговорите по Глава 11 "Икономически и валутен съюз", затворена през май 2002 г. Член е на колегиума на Министерството на финансите и на Висшия статистически съвет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!