Л ибийският защитник на подсъдимите в Либия български медицински сестри Осман Бизанти съобщи, че днес е внесъл жалбата срещу смъртните присъди, издадени от Наказателния съд в Бенгази на 19 декември 2006 г.
В телeфонно изявление за БТА Бизанти поясни, че жалбата му пред Върховния касационен съд е мотивирана с извършването на обиските в жилищата на подсъдимите и с цялостното протичане на съдебното дело.
17 февруари бе крайният срок за обжалване на съдебното решение пред Върховния касационен съд на Либия. Съдът ще заседава по същество по делото за епидемията от СПИН в Бенгази, като това ще бъде последната инстанция по случая.
Не може да се предвиди кога ще се състои следващото заседание на ВКС, но се очаква то да стане до три месеца след внасянето на жалбата, добави Бизанти.
Върховният касационен съд може да потвърди или да отмени присъдите. Ако те бъдат потвърдени, случаят ще бъде прехвърлен на Висшия съдебен съвет, председателстван от министъра на правосъдието на Либия.
Решението на ВСС, което няма да подлежи на обжалване, може да потвърди, видоизмени или отмени присъдите.
Днес се навършват 5 години от един от възловите моменти в развоя на процеса. На 18-о поредно заседание през февруари 2002 г. Народният съд на Либия отхвърли най-тежките обвинения срещу медицинските сестри за заговор срещу сигурността на Либия чрез предумишлено заразяване на деца с вируса на СПИН.
Съдът тогава постанови, че не вижда доказателства за заговор срещу джамахирията и препрати делото на друга инстанция.
Въпреки това в последната си реч в края на миналата година, либийският лидер Муамар Кадафи отново говори за международен заговор, в който изпълнители са българските медицински сестри. След тази реч световни медии коментираха, че българките не са подсъдими, а заложници.
Съветът на Парламентарния съюз на държавите от Организацията Ислямска конференция критикува политизирането в Европа на присъдата, издадена от либийския съд срещу българските медицински сестри, съобщи либийската информационна агенция ДЖАНА.
Според комюнике, публикувано вчера в края на 9-ата сесия на Съвета в малайзийската столица Куала Лумпур, подобно превръщане на делото от съдебно в политическо e посегателство срещу закона, прозрачността и безпристрастността на либийския съд.
В комюникето Съветът изразява подкрепата си за либийските деца, заразени със СПИН. Съветът призовава на случая да се погледне от хуманитарна и морална гледна точка. На него трябва да се гледа като на престъпление срещу невинни деца.
Либийски представители също отхвърлиха европейския натиск за освобождаване на петте български медицински сестри и палестинския лекар, предаде Франс прес.
Синът на либийския лидер Муамар Кадафи - Сейф ал Ислам "работи сериозно за намиране на решение, приемливо за всички страни", заявил пред АФП бившият посланик на Либия във Великобритания Мохамед ал Зуи.
Европейският натиск и намеса са безполезни, добавил дипломатът, като подчертал, че "трябва да се участва в Международния фонд за обезщетяване на семействата от Бенгази".
Директорът на Фондация Кадафи - Салех Абделсалам, изтъкнал, че "единственият начин за постигане на окончателно решение по този въпрос е диалогът между всички страни".
"Европейците трябва да престанат да упражняват натиск върху Либия и да започнат да подкрепят Международния фонд Бенгази, за да се излезе от тази безизходица", заявил Абделсалам пред АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!