Б ританският външен министър Дейвид Милибанд, който е на тридневно посещение в Индия, призова днес за преосмисляне на стратегията срещу тероризма. Той заяви, че в днешно време понятието "война срещу тероризма" е заблуждаващо и погрешно, пише Ройтерс.
Коментарите на Милибанд, дни преди встъпването в длъжност на Барак Обама като президент на САЩ, представляват скрита критика към някои аспекти на стратегията, предприета от Джордж Буш след атентатите от 11 септември 2001 г.
Според британския външен министър мотивите и самоличността на въоръжените групировки - от талибаните до обвинената за нападенията в Мумбай ислямистка организация Лашкар е тайба, изискват различен отговор.
"И вие, и аз знаем, че тероризмът не е измислен, нито е започнал на 11 септември. Но оттогава понятието "война срещу тероризма" определя неговия обхват.
Този израз имаше известни достойнства: той обхвана сериозността на заплахите, пред които бяхме изправени, нуждата от солидарност между съюзниците, както и от спешен, а при необходимост и силов отговор", подчерта Милибанд в хотел "Тадж Махал", който беше под обсада близо 60 часа през ноември.
По думите му от две години британското правителство не е използвало нито "тази представа, нито този израз", защото в крайна сметка те са "заблуждаващи и погрешни".
Представата за "война срещу тероризма" създаде впечатлението за единен, транснационален враг, олицетворяван от "Ал Кайда" и нейния лидер Осама бин Ладен, докато всъщност въоръжените групировки се различаваха и бяха движени от широк кръг мотиви, отбеляза Милибанд.
Освен това изразът "война срещу тероризма" предполагаше, че правилният отговор е най-вече военен и че обединяващият фактор е общият враг, докато солидарността между държавите трябва да се основава не на това срещу кого сме ние, а на това кои сме и какви ценности споделяме, посочи той.
По думите на министъра страните трябва да отвърнат на терора, като "издигат господството на правото, а не като му отдават второстепенно значение".
Според Милибанд положението на Индия през 21 век се основава не на нейното население или на икономическия й растеж, а на идеята, че тя е най-голямата демокрация в света.
За министъра най-доброто противодействие срещу терористичната заплаха в дългосрочен план е сътрудничеството.