С офийската градска прокуратура (СГП) е образувала дело срещу длъжностни лица от Министерството на здравеопазването по случая с "царската болница", съобщи БТА, позовавайки се на прокуратурата.
Делото е за престъпление по служба. Не се посочва кои са разследваните лица. Не е изключено сред разпитваните да бъде и бившият премиер Симеон Сакскобургготски, предаде БНР.
Според наблюдаващия прокурор по делото Роман Василев е рано да се каже дали други лица извън Министерството на здравеопазването ще бъдат привлечени като обвиняеми.
До образуване на досъдебното производство се е стигнало след анализ на материалите, които България получи по "савойската афера".
Василев е категоричен, че те по никакъв начин не уличават страната ни като посредник в някакъв корупционен скандал.
Той не пожела да отговори на въпроса уличават ли документите Симеон Сакскобургготски в опит за лично облагодетелстване чрез лобиране за изграждане на детската педиатрична болница срещу съответна сума от страна на неговия братовчед Виктор Савойски.
В хода на предварителната проверка за "царската болница" са снети обяснения от няколко члена на кабинета "Сакскобургготски", но дали някой от тях ще бъде привлечен като обвиняем, засега от прокуратурата отказват да коментират.
Досъдебното производство е възложено на главната дирекция за противодействие на престъпността, охрана на обществения ред и превенция.
Скандалът избухна през 2004 г. около проекта за построяването на Детска болница в София. Опозицията реагира остро на подготвяната сделка от тогавашното правителство на НДСВ.
Тя предвиждаше изтеглянето на кредит от "Банка Аустриа Кредитанщалт" в размер на 36 млн. евро, 17 от които за проектиране на болницата от австрийската компания "Вамед инженеринг".
За проверка на проекта беше създадена временна анкетна комисия, която установи сериозни нарушения на законодателството.
Цената за проектирането и управлението е завишена драстично, установи комисията. По цени на Камарата на архитектите в България сумата е 1 960 000 евро.
Предвидените в споразумението средства обаче са 7 259 000 евро. Разлика имаше и в площта за изграждане на клиниката. По чертеж тя е 11 807 кв.м.
В предложението за инвестиционен проект, внесено от тогавашния здравен министър Славчо Богоев, площта е 60 000 кв.м.
И в двата случая се оказва, че сумата за изграждането е еднаква. Едно легло в педиатрията излизаше 280 000 евро.
За справка, в най-реномираните европейски болници цената на легло през същата година е 30 000 евро.
В крайна сметка сделката беше спряна от 39-ия парламент. "Царската болница" присъства и в доклада на Главна прокуратура, изготвен след ревизията, назначена от Борис Велчев.
Стана ясно, че бившият главен прокурор Никола Филчев лично е иззел преписката по проверката за финансирането на проекта, след като е престояла година и половина в бюрото му.
През юни 2006 г. бившият министър-председател е набеден от някои медии, че е част от предполагаеми корупционни схеми на арестувания в Италия негов първи братовчед принц Виктор-Емануил Савойски.
Принцът бе обвинен в престъпно сдружение с цел корупция на държавни служители, измами и ползване на проститутки.
По-късно Виктор-Емануил Савойски заявява, че братовчед му Симеон Сакскобугготски не е замесен в никакви схеми.
Проектът за строеж на детска болница в България с посредничеството на принца и с покровителството на бившия премиер, според някои е на цена, която доста надвишава подобни здравни заведения в Европа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!