С нощи Берлин с носталгия затвори страница от германската история и от историята на свободния свят.
Берлинчани тържествено, а мнозина с насълзени очи, се сбогуваха с летище "Темпелхоф", символ на въздушния мост, който спаси преди 60 години Западен Берлин от съветската блокада.
Късно вечерта излетяха последните два исторически самолета - германския "Юнкерс" Ju52 и американския бомбардировач "Дъглас Дакота" DC3.
Представители на политическия и икономическия живот бяха поканени в огромният главен салон на аерогарата, за да присъстват на церемонията, озвучена с музика от 40-те години на миналия век по случай закриване на летището, както и на последното излитане на самолети.
Тази вечер е особено емоционална, заяви кметът на Берлин Клаус Воверайт под виковете и освиркванията на някои присъстващи, според които той е човекът, взел решение за закриването на "Темпелхоф".
Кметът отново защити решението, като обясни, че разположено в центъра на града, летището е несъвместимо с изискванията на съвременния авиотранспорт.
През 20-те години на миналия век "Темпелхоф" е бил най-голямото летище в Европа преди да бъде коренно преустроен и разширен от нацистите. Но миналата година през него са преминали едва 350 хил. пътници спрямо общо 19 милиона, обслужени от другите две берлински аерогари - "Тегел" и "Шьонефелд".
До 2011 г. целият трафик трябва да бъде прехвърлен на летище "Шьонефелд", следвайки стратегия, която според берлинския кмет е много добре обоснована от гледна точка на сигурността и екологията.
Не е ясно каква ще е съдбата на дългия 1,2 км сграден комплекс на летището, който е обявен за исторически паметник и не подлежи на разрушаване. Инвеститори предложиха в него да бъдат настанени киностудия или огромна електроцентрала със слънчева енергия.
Според допитване берлинчани предпочитат там да се помещават библиотеки, спортни зали, музей на авиацията и дори да бъдат подслонени животни от двете прпочути зоологически градини в столицата..
След Втората световна война "Темпелхоф" се превръща във важна база на американските военновъздушни сили още мв първите дни и месеци на Студената война.
През 1948 г., по време на съветската блокада, която имаше за цел да изтласка западните съюзници от съветската окупационна зона в града, летището става център на внушителните американски доставки на провизии, лекарства и гориво по въздуха от Франкфурт на Майн за гражданите на Западен Берлин, припомнят информационните агенции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!