С лед около три седмици португалците трябва да отговорят на въпроса: "Трябва ли да бъде узаконен абортът до десетата седмица на бременността или не?"
Абортите са забранени в Португалия, въпреки че се
извършват нелегално при съмнителни условия
Узаконяването им вече бе отхвърлено на референдум преди девет години. Тогава обаче много малко граждани дадоха своя глас и така резултатите не бяха признати.
Този път и защитниците, и противниците на аборта имат един и същи враг - неутралното отношение. Кампанията преди референдума приключва в петък.
14 161 подписа е събрал Педро Нунош Сантош в подкрепа на узаконяването. Той е председател на младежко движение, занимаващо се с проблема, а освен това е лидер на младежите социалисти.
Социалистическата партия официално стои зад кампанията "за" абортите.
"Вярваме, че няма да пропуснем шанса отново и сме разбрали, че въздържането от гласуването даде победата на "не"-то.
Убеден съм, че това няма да се случи отново. Но трябва да бъдат мобилизирани хората по време на кампанията.
Сондажите са благосклонни. Всичко може да се осъществи, ако се гласува.
Големият залог е да бъдат накарани португалците да дадат своя глас. Според мен повечето от тях са "за". Но трябва да го потвърдят като гласуват", казва Сантош.
Негласувалите на първия референдум през 1998 г. са били 70% и това е причината резултатите от допитването да бъдат легитимни.
За референдума на 11 февруари са се ангажирали 21 граждански движения и осем политически партии. Всички те са за признаването на абортите.
От друга страна църквата е най-големият противник на абортите с безспорна тежест и влияние в обществото.
Епископът на Лисабон, определян като умерен, излага другата гледна точка:
"Нашата позиция е, че зачитането на живота е един от основните принципи на морала на обществото.
Животът започва, когато започва
Не може да се говори за два, три или четири месеца по-късно. Запазването на живота е фундаментален въпрос.
Със закон или без, в съзнанието на християните абортът ще продължи да бъде нещо крайно тежко. Това е важен момент от живота на едно общество, когато законодателството не отговаря на морала."
Позициите и на двете страни са силни, но всичко ще се реши на 11 февруари в Португалия, освен ако обществото отново не покаже безразличие към проблема.
В Турция въпросът за правото на аборт не се поставя от доста дълго време. Процедурата е законна и почти безплатна от близо 25 години насам.
Най-често от това свое право се възползват жените на възраст над 45 години. Това обаче не означава, че абортите са одобрявани в обществото, най-вече по религиозни причини.
Според официален доклад от 2003 г. 15% от бременностите в страната са нежелани. Проблемът е, че
абортите се използват като още един контрацептивен метод
Някои млади жени без стеснение признават, че са правили до пет аборта, без обаче да прилагат класическа контрацепция.
Лекарите са задължени да припомнят, че тази интервенция не е без последствия. Най-важният момент е, че абортите в Турция се поемат от държавата, която от своя страна не ограничава и не контролира техния брой.
У нас броят на "неродените бебета" е приблизително 67 хил. годишно. Статистиката сочи намаляване на броя на абортите, но лекарите твърдят обратното.
Според тях статистическите данни не отчитат аборти, направени в кабинети, които не са оборудвани за операция.
41% от абортите в България се правят от
ученички на възраст между 15 и 19 години
което е 2 пъти повече от останалите европейски страни.
Част от бременните жени, които не желаят да задържат бебето, минават по клиничната пътека от Здравната каса и така абортът им излиза безплатно.
Иначе един аборт струва 250 лева. Срещат се много обяви, които гласят "Аборти по желание, в частна клиника, изгодно, дискретно".
За повечето млади хора в момента не е приоритет да имаш деца. И това повлиява раждаемостта, а оттам води до сериозен демографския срив.
Голяма част от политиците нямат позиция по темата за абортите или гледат на въпроса с недоумение.
Под 1/5 от депутатите на левицата са против прекъсване на бременността, сочи допитване.
Според някои най-лесно държавата би могла да се намеси и да забрани абортите, както през 80-те години. Привържениците на забраната изтъкват, че тази политика е била в основата на леко увеличение на раждаемостта.
Но при забрана на абортите, хората ще се обърнат към други методи за избягване на нежеланата бременност.
Повечето лекари смятат, че това от което се нуждае България, е не забрана на абортите, а сериозна
програма за сексуално възпитание
и опазване на репродуктивното здраве на младите жени.
Липсата на сексуално възпитание сред тинейджърите говори лошо за техните родители и за училището.
Общественото мнение клони към сексуалната образованост, която би трябвало да намали случаите на аборти и да предпази младите още в ученическа възраст от редица болести.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!