П олският Сенат, горната камара на парламента, ратифицира Лисабонския договор, след като документът беше одобрен вчера от Сейма. Предстои законът за ратификацията да бъде подписа и от президента.
За одобрението гласуваха 74 сенатора, против се обявиха 17, а 6 се въздържаха.
Вчера документът беше одобрен с голямо мнозинство от депутатите в Сейма. Това стана възможно, след като в неделя бе постигнато споразумение между премиера либерал Доналд Туск и президента консерватор Лех Качински.
Гласуването в парламента сложи край на продължилата няколко седмици политическа безизходица, предизвикана от съпротивата на партията на братята Качински.
В неделя Туск и Качински се договориха ратифицирането да бъде съпроводено от резолюция на депутатите, съдържаща отговори на тревогите на консервативната опозиция, както и бъдеща поправка, която да уточнява в детайли сътрудничеството между кабинета, парламента и президента по въпросите, свързани с ЕС.
Полша беше страната, която силно се противопоставяше на постигането на компромис на срещата на върха през юни. Варшава отказваше да приеме новата система за гласуване, която според позицията й облагодетелствала Германия за сметка на Полша.
В крайна сметка президентът Качински склони да бъде приета новата система, но влизането й в сила да бъде отложено до 2014 г. Освен това чак до 2017 г. всяка държава членка може да поиска при гласуване да бъде използвана старата система, предвидена от Договора от Ница.
Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу поздрави Полша, след като парламентът на страната одобри Лисабонския договор.
Доволен съм от резултата от вота, който показва, че договорът повече ни събира, отколкото разделя и той е станал обект на взаимно споразумение между полското правителство, президента и политическите сили, заявява Барозу.
Този вот символизира доверието на Полша в европейския проект и желанието й да участва активно в изграждането на силна, демократична, ефективна Европа, където гражданите ще живеят в сигурност, мир и просперитет, казва още той.
Първа - само пет дни след подписването му, Лисабонския договор ратифицира Унгария, а в края на март това стори и България. Документа са одобрили още Словения, Малта, Румъния и Франция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!