"Уникредит Булбанк" ще се казва най-голямата банка в България, която ще се появи след обединението на Булбанк, "Биохим" и "Хеброс".
Левон Хампарцумян, който сега е председател на управителния съвет и главен изпълнителен директор на Булбанк и ще запази поста си в новата институция, съобщи името.
С активи 3.4 млрд. евро "Уникредит Булбанк" ще отнеме лидерската позиция на Банка ДСК.
Трите банки, които се обединяват, са в групата на "Уникредит". Марките "Биохим" и "Хеброс" ще престанат да съществуват.
Любомир Пунчев, който е ръководител на "Банкиране на дребно" в Булбанк, ще заеме тази длъжност в "Уникредит Булбанк".
Обединението на банките по план трябва да приключи до края на второто тримесечие на 2007 г. Хампарцумян предупреди, че ако конкуренцията очаква интеграционният процес на трите банки да отслаби пазарните им позиции, "ще остане много разочарована".
"Различията между нас и другите банки ще са в продуктите, обслужването и иновациите, а не в ценовата конкуренция", заявил Андреа Казини, главен бизнес директор в новата мегабанка, цитиран днес от "Дневник".
Петер Харолд, който сега ръководи "Биохим" и "Хеброс", ще поеме поста генерален мениджър.
В четвъртък беше представен първият общ продукт на трите институции - взаимните фондове на "Пайъниър инвестмънт". Досега те се предлагаха само през Булбанк. Вече са извършени и първите продажби и през клоновата мрежа на "Биохим" и "Хеброс".
"Още в самото начало на интеграцията на институциите от "Уникредит груп" беше решено, че търговската марка на взаимните фондове ще е "Пайъниър", каза Роман Поспишил, председател на съвета на директорите на "Пайъниър асет мениджмънт".
"Дневник" съобщава, че продуктите на дружеството на "Банк Аустрия кредитанщалт" - "Капитал инвест", няма да се предлагат вече. "Тези, които са си закупили от фондовете, трябва да знаят, че те ще продължат да се управляват от виенския офис".
Според Петр Зайц, главен инвестиционен мениджър в "Пайъниър", акциите сега са на цени, по-ниски от три години насам. Това може да означава, че в момента може да се очаква повишението им, което би донесло добра печалба на инвестиралите във фондовете.
Той обясни още, че в САЩ лихвите са стигнали своя таван и от следващата година може да се очаква плавен спад. "За Европа обаче нещата са по-различни. Тук Европейската централна банка все още остава притисната от високата инфлация и едва ли може да се очаква спад в процентите", каза още той.
Според "Дневник" фондовете на "Пайъниър" са лидери на българския пазар с дял от 27.2% и активи от 42.88 млн.евро по данни от 20 октомври. Фондовете на "Капитал инвест" в тази сума участват със 700 хил. евро и дял от 0.4 на сто.
Според очаквания на "Уникредит" през следващите две години най-бързо развиващият се сегмент от финансовия пазар ще са именно взаимните фондове, следвани от застраховките "Живот". Ако през миналата година фондовете са заемали дял от 1% в активите на населението, през тази година процентът ще нарасне до 2.5%, за да достигне 7% до края на 2009 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!