Е милия Масларова е подписала меморандум за сътрудничедство в областта на социалната политика с Чили при работното си посещение в страната. Тя оцени визитата като добро начало за бъдещи интензивни контакти.
Подписването на документа дава ход на експертните срещи и разговори, консултации и семинари, каза министър Масларова за БТА.
Тя посочи, че първата стъпка, която ще бъде направена заедно с комисията по труда и социалната политика в парламента и с НОИ, е да се обсъдят положителните и отрицателни страни на пенсионните системи на България и на Чили.
В България твърде много се спекулира с чилийския пенсионен модел и добрите му страни, заяви министърът и добави, че България е направила по-добър избор, като успоредно с капиталовия принцип са заложени определени гаранции със социалния стълб на пенсионната система.
Това, което се видя тук, е намален осигурителен данък от 10%, с чиста капиталова система без задължителност, в резултат на което над 60% от чилийските граждани нямат пенсионно осигуряване. Това задължава държавата отново да се включи, заяви Масларова.
Според нея този модел е рисков и ситуацията в Чили го доказва.
При разговорите с домакините са коментирани още квалификацията и пазарът на труда. И в парламента, и при срещите с българската общност е бил поставен въпросът за осигурителните права - пенсионни и здравни.
Това ни дава основание да задълбочим диалога на експертно равнище, защото такива договори за социално и здравно осигуряване можем да сключим, без да нарушаваме европейското законодателство, заяви министър Масларова.
Първата среща, която се предвижда, е в областта на пенсионната система и тя ще се състои до края на тази или в началото на следващата година.
В Чили Масларова посети и център за хора с увреждания. Позитивното в чилийската практика в домовете за хора с увреждания е, че в грижата за тях участват държавата, църквата и доброволци, отбеляза социалният министър.
Прави впечатление отношението на доброволците, ние все още нямаме тази нагласа, като това вероятно се дължи на разрушената ценностна система в България, каза Масларова. Тя отбеляза негативното отношение на хората, в чиито селища се предлага да се изградят такива домове.
Важна беше срещата с българите, живеещи тук и чилийците, учили или работили в България, заяви министър Масларова. Пред някои от тях стоят проблеми с непризнаване на дипломата за завършено висше образование.
Министърът увери, че ще разговаря с ректора на УНСС и с министъра на образованието Даниел Вълчев, за да се потърси решение на проблема.
Целият свят гледа към Чили, защото това е изключително перспективна страна за икономическо сътрудничество, каза Масларова, като подчерта развитието на селското и горско стопанство, туризма и изключително богатите залежи на полезни изкопаеми.
Необходимо е да има търговски представител, за какъвто настоява българският посланик Валери Йотов, каза Масларова. Бизнес контактите трябва да се централизират и да станат редовни. Внасяме от Чили много неща, но смятам също така, че имаме какво да предложим - туристически услуги и хранителни продукти, торове, химикали, парфюмерия и козметика, част от леката промишленост също би могла да намери пазар тук.
За мен е важно и представянето на българската култура и традиции. Чили е отворена страна, към която и България трябва да се стреми, заяви Емилия Масларова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!