П одреждането на масата не е просто приумица, пише Пронтософия.
Освен че създава усещане за изисканост дори и на кухненската маса вкъщи, това е най-добрата сцена за проява на майсторството в кухнята на всяка домакиня, казва италианският експерт по етикеция Никола Сантини.
Първото основно правило е никога да не се слага пластмасова бутилка вода на масата при важна вечеря или обяд. Същото важи и за хартиените салфетки.
Водата задължително се поднася в семпла и прозрачна стъклена кана.
Нареждането на чиниите на масата трябва да започне от поставката-поднос под тях, която не се отмества по време на яденето. Върху нея се поставя по-плоската чиния, а после и по-дълбоката.
Вдясно от чиниите се поставя ножът, обърнат с острието към тях, а до него и лъжицата. Вляво пък се нареждат максимум две вилици, в зависимост от менюто.
Приборите за десерта се нареждат над горната част на чиниите, като правилото е, че ножчето и лъжичката трябва да сочат с главите си надясно.
Вляво от чиниите се поставя салфетка, сгъната на триъгълник или правоъгълник.
Индивидуалната чинийка за хляб се поставя горе вляво от чиниите. Същото важи и за чинията за салата.
Желязното правило е, че това, което се яде, е вляво, а това, което се пие, е вдясно. Чашата за вода е най-близо до чинията и трябва да е подравнена с върха на ножа.
Колкото и да е броят на приборите, първо се използва най-външният.
На закуска никога не се използват повече от две чаши. На вечеря пък броят им може да е по-голям - максимум до четири. Ако сервираните вина са повече от четири вида, трябва първо да се отнесат използваните чаши, след което да се донесат нови.
Винаги си избърсвайте устата преди и след всяка глътка! Запомнете още нещо - сол и пипер не се предават никога от ръка на ръка. Те просто се поставят близо до онзи, който ги е поискал.
Никога на масата не слагайте клечки за зъби!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!