С пециалистите са убедени, че в механизмите на развитие на интуитивността няма никаква мистика, а те са плод само и единствено на ума. Учените определят няколко фази на този процес:
1. Незабележима вътрешна преработка на информацията.
Човекът я получава от подсъзнанието като готов резултат. Изглежда сякаш това е "озарение", а в действителност е продукт на супербързата аналитична работа на мозъка. Така понякога се раждат научните открития - например таблицата на Менделеев.
2. Сигнали от вътрешните органи.
Често те идват в съня. Подсъзнанието провежда като че ли "нощно обхождане" на вътрешните органи, приемайки от тях незабележимите през деня оплаквания. На съзнателно ниво те се трансформират в образни сънища. Така човек може да "предскаже" своята нова болест.
3. Задълбочена психическа връзка с близки хора и улавяне на биовълни от тях.
Това чувстват близнаците или майките, когато с детето им може да се случи нещо лошо. Но интуиция от този род може да се прояви като правило по време на силни емоционални сътресения (война, катастрофа и т.н.). Влюбените двойки също като че ли се настройват на една и съща емоционална вълна, което позволява да се предчувстват мислите и желанията на другия.
4. Възприемчивостта на човека към някакви квантови или електромагнитни колебания,
които възникват преди да се е случило събитието. Това става по същия принцип като при животните, които предчувстват земетресение, ураган или друго природно бедствие. Не случайно ние понякога казваме, че "нещо витае във въздуха."
Повечето хора са "дебелокожи" в това отношение и не улавят сигнали за тревога или радост, а изпитват само смътно чувство. Хората със силна интуиция имат изострена реакция. Някои се раждат такива, а при други мозъкът се настройва на такъв интуитивен "регистър" след тежко сътресение - шок, черепно-мозъчна травма, клинична смърт.
Т.е. интуицията е хипернаблюдателност с бърз анализ и възприемане на незабележимите за останалите вълни и колебания.
Вътрешният глас срещу инциденти и инфаркти
Американският психолог Марша Емери няколко години е наблюдавала хора с повишена интуитивност. Тя определя, че те:
- пет пъти по-рядко попадат в някаква авария,
- седем пъти по-рядко получават травми,
- два пъти по-рядко страдат от сърдечно-съдови заболявания,
- пет пъти по-рядко получават внезапни инфаркти на нервна почва (те се по-готови за реалния ход на събитията и не го възприемат като гръм сред ясно небе),
- три пъти по-рядко страдат от невроза (просто по-малко се паникьосват благодарение на интуитивното си предчувствие),
- два пъти по-рядко получават хранителни натравяния и прихващат заразни болести, грип и полови инфекции.
Американците са провели любопитен експеримент с видеокамери. Пред 20 души са поставени пасти, много от които са изглеждали красиво, но са били развалени.
Повечето участници взимали пастите наслуки, обикновено по-близките до тях, които са с крем, с ягодка и т.н. Само двама, които първоначално си избрали развалени пасти ги върнали обратно, взели други с обяснението, че са почувствали тревога.
3% от хората притежават силно развита интуиция и съзнателно се вслушват в нея. 20% се вслушват във вътрешния си глас от време на време. Учените от Американския център за изследване на съзнанието са установили, че
най-добре развита интуиция имат музикантите, художниците, писателите и актьорите.
При някои хора тази способност се проявява само в определени периоди от живота, а после изчезва, например при майките с малки деца и влюбените двойки.
Следва продължение "Интуицията може да се развие, или Как да увеличим звука на вътрешния си глас?"...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!