А ко ви е дошло до гуша от сивото облачно време, знайте, че за това са виновни космическите лъчи, разкриват от сп. "Ню Сайънтист".
Тези високоенергийни частици, които се образуват при слънчевите изригвания и бродят свободно из космическото пространство, може би имат малък, но важен ефект върху климата, като увеличават вероятността за облачни дни с почти 20%, разказва Green.Democrit.com.
Джил Харисън и Дейвид Стивънсън от университета в Рединг, Великобритания, изследвали данните от 50-годишните измервания на слънчевата радиация на цялата територия на страната, което им позволило да изчислят промените в облачността за този период.
Като сравнили тези данни с информацията за неутронните измервания - измерванията на интензивността на космическите лъчи - за същия период, учените открили, че съществува правопропорционална зависимост между интензивността на космическото лъчение и нивото на облачността.
При висока интензивност на космическото лъчение честотата на облачните дни нараства до 20%, а това означава още няколко такива дни в годината, уточнява Харисън.
Когато космическите лъчи достигат атмосферата, те предизвикват образуването на заредени частици, които изглежда на свой ред активизират процеса на образуване на облаци.
В сравнение с влиянието върху климата на парниковите газове, това на космическите лъчи е незначително. То обаче може да ни помогне да си обясним някои от мистериозните промени на климата в миналото на Земята.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!