С ъс скандиране "оставка" опозицията посрещна вътрешния министър Румен Петков в пленарната зала. Той дойде в парламента по собствено желание и се изказа по време на дебатите по доклада на комисията "Куйович", отнели почти целия пленарен ден.
Комисията "Куйович" беше създадена на 7 февруари т. г. от 14 народни представители. На 5 март шестимата представители на опозицията я напуснаха, като обясниха решението си с това, че управляващите не се съобразяват с исканията им за представяне на документи и изслушване на лица.
Целта на комисията беше да изясни причините и условията, при които Будимир Куйович, екстрадиран със заповед от директора на НСБОП-МВР, е продължил да пребивава в страната, като е получил документ за самоличност от компетентни български власти.
Трябваше да се установи и дали са нарушени разпоредбите на законовите и подзаконовите нормативни актове относно пребиваването на чужди граждани у нас и режима за документи за самоличност, както и какви действия е предприело МВР за изясняване на случая.
Със 136 гласа "за" от "Коалиция за България", НДСВ и ДПС, 64 "против" - от опозицията, и без въздържали се Народното събрание прие днес доклада на комисията.
Не беше прието предложение на Филип Димитров от ОДС в доклада на комисията да се включи точка, която гласи "констатира неефикасността и невъзможността на политическото ръководство на МВР да се справи с проблема".
Отхвърлено беше и предложението на лидера на "Атака" Волен Сидеров комисията да задължи премиера да поиска оставката на Румен Петков.
Не са установени данни за покровителстване и защитен "чадър" над сръбския гражданин Будимир Куйович
от страна на високопоставени служители на МВР, констатира докладът, представен пред депутатите от председателя на комисията Надка Балева.
В доклада е отбелязано, че по случая "Куйович" са дисциплинарно наказани 13 служители, трима от които уволнени. Сезиран е и отделът за вътрешна сигурност и е реализирана разработка съвместно с прокуратурата по отношение на служител на ГДБОП.
Комисията е установила, че има груби нарушения на разпоредбите, регламентиращи режима за издаване на документи за самоличност.
Според комисията има не добра координация между отделните звена в МВР и установени законодателни празноти, свързани с режима за пребиваване на чужденци в България.
В доклада подробно е посочена хронологията от първото влизане на Куйович 1992 г. до арестуването му на 30 декември 2007 г.
Въз основа на получените документи, изслушвания и разисквания комисията предлага да бъде приет специален закон за оперативно-издирвателната дейност, който да регламентира ясни правила за работата на специализираните служби.
Сред предложенията на комисията са промени или приемане на нов Закон за МВР, с който да се въведе функционално и кадрово подчинение на регионалните звена за борба с организираната престъпност на централното ръководство, както и промени в Закона за чужденците и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, които да гарантират приоритета на националните интереси.
В изказването си
вътрешният министър отхвърли всички обвинения към МВР
за покровителстване на Куйович.
Опитът за прехвърлянето на проблема от "болната глава на здравата" е, че тези, които поканиха Будимир Куйовоч в България и му издадоха документи, създадоха му пълен комфорт и недосегаемост, сега се опитват да обвиняват тези, които го арестуваха, че правят чадър, каза Румен Петков.
На твърденията на опозицията, че никой не знае дали Куйович е предаден на сръбските власти, Петков съобщи, че това е станало на ГКПП Градина.
Вътрешният министър се обърна към народните представители от опозицията с думите, че ако днес изразяват тревога, че в доклада на Държавния департамент на САЩ България е квалифицирана като страна-производител на наркотици, то те трябва да изпаднат в ужас, защото по време на тяхното управление България е била квалифицирана като страна, произвеждаща все повече наркотици.
По време на дебатите депутати от управляващата коалиция определиха доклада на комисията като "изчерпателен и аналитичен", а опозицията - като "преразказ по картинка без елементи на разсъждение".
Мая Манолова от "Коалиция за България" каза, че докладът представя изчерпателно и аналитично истината в резултат на събраните документи и изслушаните лица.
По думите й опозицията се е отдала на гръмки изявления, но без да участват в събирането на факти и конкретни доказателства.
Един от основните изводи е, че хората, които са в основата на обвиненията срещу МВР и заформянето на кризата в МВР, са тези, които дадоха възможност на Куйович да пребивава необезпокояван на територията на страната, те му казаха "Добре дошъл" през 1997 г. и му дадоха пълния комфорт да извършва престъпната си дейност, посочи Мая Манолова.
Тя уточни, че през 1997 г. Будимир Куйович е получил статут на продължително пребиваващ в страната, когато начело на Национална служба "Сигурност" е бил Атанас Атанасов, сега депутат от ДСБ.
По повод тезата на бившия директор на ГДБОП Ваньо Танов, че Куйович е експулсиран през 2005 г., защото е спрял да си плаща на отговорни служители на МВР, Манолова коментира, че ако това е така, са щели да бъдат предприети действия срещу тези служители. По думите й такива са предприети след напускането на Ваньо Танов.
Манолова постави въпроса за морала на тези бивши генерали, "които не се посвениха да оплюят не само ръководството, но и институцията МВР". По думите й очевидно всеки висш служител, напускащ МВР, е взимал по един диск със СРС, които да използва на "черния" пазар.
Току-що чухме разсъжденията на Румен Петков, маскиран като блондинка, каза независимият депутат Елеонора Николова по повод изказването на Мая Манолова. През февруари Румен Петков съобщи, че Куйович е получил през 1997 и през 1999 г. статут на временно пребиваващ в страната, а през 2001 г. - статут на постоянно пребиваващ и това е станало с благословията на Националната служба за сигурност, а разрешението на Куйович постоянно да пребивава в страната ни е дадено когато директор на НСС е бил Атанас Атанасов.
Според Елеонора Николова
комисията била създадена, за да уличи бившия главен секретар Илия Илиев
и седем полицаи от Разград в некомпетентност.
Според Филип Димитров от ОДС случаят илюстрира невършенето на работа в МВР или вършене на работа, която не е работа на МВР. Не можем всеки ден да се връщаме към началото на нещата, защото ако дебатът е само на чисто политическа основа, има опасност да изпаднем в положението да си разменяме реплики "вие крадете, ами и вие също крадете и т. н.", коментира Димитров.
Илко Димитров от БНД каза, че това не е доклад на парламентарна комисия, а "офис за размножаване на материали". Според него докладът не е обективен, защото не представя вижданията на всички парламентарни групи, тъй като е съставен не от цялата комисия, а само от представители на мнозинството.
Работата по доклада показа, че в България няма върховенство на закона, а върховенство на управляващото мнозинство, няма демокрация, има партокрация, коментира Илко Димитров.
Яни Янев от НДСВ се обяви против изнасянето на информация от комисията, която ще попречи на съответните следствени действия.
Ася Михайлова от ОДС каза, че в продължение на две седмици комисията не е получавала информацията и справките, поискани от МВР. По думите й в същото време мнозинството в комисията се е стремяло да неутрализира исканията на "страшилището Атанас Атанасов".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!