"Национален обществен комитет за защита на служителите от органите за сигурност и отбрана" е създаден в защита на полицаите, осъдени за смъртта на Ангел Димитров - Чората.
Осъдителната присъда на петимата благоевградски полицаи няма правни доводи и е опасна за общественото развитие, казаха представители на комитета, в който влизат бивши министри на МВР, съдии, полицаи и граждани.
Те възнамеряват да сезират за случая "Адвокати без граници", международни полицейски организации и българските институции, съобщава БГНЕС. От комитета искат и провеждане на алтернативен съдебен процес по делото и независимо разследване.
Майор Мирослав Писов, кап. Иво Иванов, ст. лейт. Борис Механджийски и сержантите Георги Калинков и Янко Граховски бяха осъдени на общо 82 години лишаване от свобода за предумишлено убийство.
Няма предумишлено убийство, има убийство по непредпазливост, заяви адвокатът на Националния обществен комитет Георги Цанев. Според него съдебномедицинската експертиза на наскоро самоубилия се проф. Стойчо Раданов е нагласена.
Тезата на комитета за случая е че, в съдебномедицинската експертиза има много противоречия и неизяснени елементи. Мотивите за присъдата са били абсурдно засекретени от съда, независимо, че съдебният процес е бил открит.
Исканията на организацията са за среща с президента Георги Първанов, главния прокурор Борис Велчев и омбудсмана Гиньо Ганев.
"Те трябва да изпълнят своите задължения и да дадат гласност и обективност на правораздаването по отношение на несправедливо обвинените български полицаи", категрични са от обществения комитет, създаден в началото на ноември.
"Няма по-слаба експертиза. Тази експертиза е нагласена, така че да обвини петимата полицаи в убийство", отбеляза Георги Цанев. Според него, покойният проф. Стойчо Раданов е твърдял, че Чората е имал черепно-мозъчна травма, а в съдебния протокол било записано, че такава няма.
"Двете експертизи са толкова категорични. Находките, свидетелстват по такъв начин, че дори да няма нито един свидетел на така нареченото "престъпление", аз мисля, че всеки непредубеден съд трябва да елиминира обвинението и да издаде оправдателна присъда.
Аз, въпреки че не съм съдебен медик, но все пак не е нужно да си съдебен медик, за да видиш някои неща. Много просто, че човек наркоман при притискане до земята дори с любовна прегръдка може да получи кардиогеннен шок, а какво остава, когато искат да му служат белезници", посочи председателят на комитета проф. Цветана Павловска.
На пресконференция по повод обвиненията срещу петимата полицаи днес, зам.-председателят на обществения комитет ген. Стоимен Стоименов коментира, че при инцидента с Чората тогавашният вътрешен министър Румен Петков вместо да вземе адекватна позиция е бързал да се извини на близките му.
Според Стоименов, Петков бил много доволен от акция "Респект", но след инцидента с полицаите побързал да се оттегли, за да запази поста си. "Петков се тупаше в гърдите с акция "Респект", каза Стоимен Стоименов.
На 2 октомври Софийският военен съд призна отново за виновни петимата благоевградски полицаи.
Те обжалват присъдата, следващото дело е на 1 декември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!