Тестът Acid2, който позволява да се оцени до колко добре Интернет браузърът поддържа уеб стандартите, се оказа крайно нужен и отлично се справяше с тази задача вече три години подред. В края на 2007 г. всички популярни браузъри го преминаваха без проблеми.
Авторите на Acid2 обаче не си губеха времето и в началото на януари 2008 г. публикуваха първата пробна версия на теста Acid3. Резултатите от тестовете на браузърите не закъсняха - Firefox 2 мина теста на 59 %, Firefox 3 beta 2 – 63 %, Safari 3 – 50 %, WebKit Nightly (бета-версия на ядрото, използвано в Safari) – 70 %, а Opera 9.5 beta 1 – 65 %. В Internet Explorer 7 новият Acid изобщо не работеше.

Така би трябвало да изглежда преминатият тест
На 3 март беше представена окончателната версия на Acid3 и се появиха и по-точни резултати. Те бяха подобни на предишните и само в най-новата версия на ядрото WebKit поддръжката на стандартите стана по-добра. Браузърът показва вече 87 % - разработчиците явно са се подготвили специално за новата версия на теста.

Acid3 в стабилната версия на Safari 3.1
Следващите три седмици вероятно бяха не по-малко изпитание. На 17 март сайтът на WebKit съобщи за постигнати 93 %, а пет дни след това – 95 %. Денят „Хикс“ беше 26 март, когато разработчиците на Opera заявиха, че бета-версията на браузъра показва 98 % в Acid3. Към този момент WebKit изостава с два процента.
Оттук нататък всичко се развива за часове. WebKit отбелязва 98 %, но пък Opera финишира на 100 %. Вечерта на същия този 26 март авторите на WebKit се хвалят, че тяхното ядро също покрива 100 % и съвпада до пиксел с еталонния резултат.

На 26 март Opera покри 100 % в теста
Останалите браузъри явно също вървят към крайния резултат, но без да бързат. Разработчиците от Mozilla казват, че са прекалено заети с подготовката за предстоящия Firefox 3, за да се занимават с по-маловажни задачи. Според тях, Acid3 показва не най-сериозните проблеми в браузърите и тяхното бързо отстраняване може да постави под заплаха цялостната безопасност на браузъра.

Така се справя Acid 3 с текущата версия на Firefox 3 beta 4
Вероятно и в Microsoft са имали подобни съображения, ако не беше неотдавнашният инцидент с участието на бета-версията на Internet Explorer 8 в теста Acid2. Новината за това, че през декември миналата година IE8 показа достоен резултат не учуди никого и за нея можеше да бъде забравено, ако не беше един куриозен епизод.

Бета-версията на Internet Explorer 8 почти не се разбира с Acid3
Както се оказа, Internet Explorer 8 показва идеални резултати в теста Acid2 само в случите, когато адресът на теста съвпада с официалния. Ако ако се вземе някой от многобройните негови копия, резултатите могат да се окажат не съвсем приятни. От Microsoft заявиха, че за официалния сайт е направено изключение от правилата за безопасност, което е позволило вярно да се покажат някои елементи от теста.
Този случай показва две неща. Първо, става ясно че в Microsoft все пак се грижат за преминаването на тестовете Acid. Второ, това отлично демонстрира, че надпреварата за резултати в теста далеч не винаги означава желание пълноценно да се реализират стандартите, проверявани в този тест. А дали и финалистите в тази надпревара не са постъпили по същия начин?..
Източник: IDG.BG