"Кривите огледала на предизборната кампания", е коментарът в "Сега". Като най-големия абсурд на тази предизборна кампания се посочва липсата на сблъсък на личности.
"Президентът в България всъщност има персонални правомощия, или както казват конституционалистите, той е едноличен държавен глава. Това означава, че когато избираме президент, избираме не толкова програма или идеология, а личност.
Най-добре можем да направим своя избор, ако видим публично личния сблъсък между претендентите. Като че ли всеки един от кандидатите избягва личния конфликт. Но все пак президентският дебат предполага налагане на една личност над останалите", смята авторът.
"Волен на балотаж е опело за десните", коментира "Стандарт". "Иван Костов и Петър Стоянов сигурно най-после са разбрали в какво се забъркаха. Балотажът с участието на Волен Сидеров приближава като товарен влак срещу тях, а жалките опити да го предотвратят го правят още по-сигурен.
От превръщането на Сидеров в алтернатива на Георги Първанов и управляващите ще загуби цялата политическа класа. Накрая ще разберем, че всички политици са виновни, но последиците ще са не само за тях, но и за нас, избирателите. Цялата политическа класа, която проведе реформите, носи вина", категоричен е авторът.
"Десницата трябва да вдигне избирателната активност", е озаглавен коментарът в "Труд". Отчита се, че:
"Кампанията на Беронов е вяла и неубедителна. Клиповете му - също. Липсват идеи и енергия, икономисват се средства за масирана кампания в националните медии.
Естествено е социолозите да отчитат, че десните партии са активирали по-малко от половината от избирателите си. И нещо фатално засега - не се атакува правилно фаворитът. А това е важно не защото ще откаже привържениците на Първанов, а защото ще убеди немалобройните му противници, че има смисъл да гласуват."
"Станишев стяга червените редици преди изборите", отбелязва "Сега". Засилване на мобилизацията за президентските избори и премахване на всякакво успокоение в червените редици от предизвестен вот.
Това е била една от темите, които ръководството на БСП обсъди с кадрите си. Лично премиерът Сергей Станишев ръководи срещата с областните и общинските председатели на социалистическата партия.
Говорителят на БСП Ангел Найденов обяви, че целта на срещата е била да се направи етапна оценка на предизборната кампания и да се начертаят бъдещите задачи до деня на вота.
"Едно ще кажа на Борисов - СДС не е за продан", категоричен е в интервю за "24 часа" лидерът на СДС Петър Стоянов. Повод е изявление на столичния кмет, че иска да уедри дясното, иска партиите, но не и лидерите им.
"Най-важното, което искам да кажа не само на г-н Борисов, но и на други "потенциални купувачи" е, че СДС не е за продан. Напук на толкова много хора, които искат това, СДС се стабилизира и върви нагоре.
СДС е най-голямата дясна партия в момента и на следващите парламентарни избори около нас ще се формира бъдещото мнозинство за управление на България", убеден е Стоянов. Той допълва, че сега мислят единствено как да победят и да отидат на балотаж, защото една победа на Беронов ще донесе плюсове на всички десни партии.
"Ролята на СДС е да говори истината", казва в интервю пред "Стандарт" Николай Караиванов. Миналата седмица той бе избран за шеф на СДС Пловдив.
"Създадохме добър екип, който ще развиваме. Налице е подем в синята организация. Непрекъснато обсъждаме проблемите на хората и нашето желание да приложим нов модел за управлението на страната. Колкото и нескромно да звучи, вярваме, че пловдивчани ще са двигател на положителните промени в Пловдив, управлението и България."
"Тест за чиновници - 60 въпроса за 60 минути", отбелязва "24 часа". Кандидатите за кадровата банка на държавната администрация ще държат тест от 60 въпроса, на които трябва да отговорят за 60 минути по електронен път.
Това стана ясно от условията за провеждането на първия национален конкурс за младши експерти. Желаещите да станат чиновници трябва да са
пълнолетни, неосъждани и завършили поне колеж.
"Труд" продължава темата с интервю с прокурора Евгени Цветанов, шеф на специализирания сектор за борба с кражбите от еврофондовете, който казва: "С пари за птицеферма строят прост курник".
"Трябва да знаете, че ще спрем мошениците, които точат зъби за парите от еврофондовете. Не вярвайте ако ви кажат, че нечистите апетити към европейските средства у нас ще бъдат задоволени безпрепятствено. Прокуратурата ще вземе най-строги мерки за наблюдение, контрол и отчетност на финансирането, отредено за нашата държава", обещава той.
"Опасни ли са българите за трудовия пазар в ЕС", е анализът в "Монитор". "Мобилността не е сред силните страни на работещите у нас. Ако изключим емигрирането особено на млади хора към Испания, САЩ и други страни (значително по-малко към Великобритания), работната сила у нас е ориентирана да търси работа там, където живее, а не да работи там, където й предлагат работа.
Причините са много, но по-важното тук е да се осъзнае фактът, че една част от работната ни сила (тази с най-висока квалификация и най-динамичната) винаги ще се намира извън страната, а останалата, която не може да работи навън, ще се сблъска с променените условия у дома", обяснява авторът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!