О ще в стари времена мъдрят народ е прозрял значението на храната за еволюцията, поведението и бита ни и е рекъл: "Човекът е това, което яде". Към прастарата сентенция може да се вмъкне още "...и боледува от това, което яде".
Повод за включването на този нюанс дава интересно изследване на учени от University of Adelaide. Резултатите от него показват, че токсин на бактерии от вида E.coli поразява клетки, в които е вградена специфична молекула.
Тя не е присъща за човека, а идва от меню, богато на недообработено термично червено месо (т.е. пържолки алангле) и замърсени млечни продукти (директно от кравата).
E. coli e бактерия, която принадлежи към естествената микрофлора на червата, т.е. тя не само е практически безобидна, но има съществено значение за нормалното протичане на храносмилателните процеси.
Наред с обичайните бактерии обаче съществуват и някои техни разновидности (наричани щамове), които са изключително опасни и причиняват сериозни заболявания. Такива например са щамовете STEC на E. coli, които водят до дизентерия и бъбречния синдром HUS.
Самите болести не се дължат на самата бактерия, а на вредните продукти от нейния живот, наричани общо токсини (в случая субтилаза цитотоксин). Дори токсините обаче сами по себе си не представляват опасност, докато не попаднат във вътрешността на човешките клетки и причинят необратими вреди.
Попадането им в клетките обаче не е случайна работа. За да се случи това, е необходимо клетката, която е потенциална жертва, да притежава специална молекула, съответстваща на дадения токсин.
Най-изненадващо човешките клетки не произвеждат молекулата, необходима на субтилаза цитотоксинът да проникне в тях и да ги убие. С други думи, токсинът не би могъл да изтреби нищо неподозиращите и непроизвеждащи опасни за живота им съединения клетки!
Тогава защо все пак човечеството страда от дизентерия и HUS?
Отговорът се крие в хигиената и предпазливостта. Оказва се, че въпросната молекула - ключалка (монозахаридът Neu5Gc), попада в човешкия организъм и се вгражда в клетките благодарение на наличието му в термично необработено месо и непастьоризирани млечни продукти.
За да стане още по-опасно - именно тези са храните, които най-често са пълни с опасните щамове на E. coli. Ключът и ключалката вървят в комплект.
Похапвайки недопечено месо и непастьоризирано мляко, неволно
показваме портата към собствения си ад на бактериалния токсин, който не пропуска възможността да извърши поразии.
Всъщност "поразии" е твърде меко казано. По данни на Световната здравна организация годишно в света от дизентерия се разболяват и умират около 730 хил деца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!