"Избирателите в Индия изненадаха както света, така и себе си, като изхвърлила националистическото правителство по време на един от най-сериозните икономически подеми в страната", пише "Файнаншъл таймс".
"Гардиън" е избрал персонална оценка. "Възходът на Соня Ганди от малко градче в следвоенна Италия до лидер на 1 млрд. индийци е сага за любов и смърт в котела на индийската политика и кулминацията е най-сензационната победа от обявяването на независимостта през 1947 г.", смята изданието и обяснява победата на Индийски национален конгрес със способността на Соня Ганди да спечели селското население в страната.
"Дейли Телеграф" смята, че кампанията на Соня е получила тласък от влизането в политиката на сина й Раул. За разлика от останалите издания, които публикуват родословно дърво на индийската политическа династия, "Телеграф" е избрал да я покаже в серия снимки: Джавахарлал Неру с дъщеря си Индира Ганди, тя със сина си Раджив, Раджив и Соня при неговото встъпване в длъжност като премиер заедно с малкия тогава Раул и накрая - сегашната Соня Ганди с децата си Раул и Приянка до нея.
"За близо 2/3 от индийците, които живеят от земята и сред които г-жа Ганди проведе енергична кампания, малко неща са се променили при управлението на партията Бхаратия Джаната. Първата им грижа са течащата вода, електричеството и работата. При липсата им те използваха гласовете си, за да напомнят на Делхи и останалия свят, че развитието им, също както при другия азиатски гигант Китай, е много неравномерно", пише "Телеграф" в редакционен анализ и прогнозира, че въпреки вероятната коалиция с леви партии, Индийски национален конгрес няма да промени радикално икономическата политика, но вероятно ще забави приватизацията.
Другата тема, която неизменно присъства във всички издания, е посещението на американския военен министър Ръмсфелд в затвора "Абу Граиб". Всички избират за заглавие думите на самия Ръмсфелд, че той е "оцелял" - игра на думи, която намеква за исканията да подаде оставка. За британските издания по-важният въпрос е дали премиерът Блеър няма най-накрая да се дистанцира от американския президент Буш.
"Гардиън" се спира на информациите, че ключови фигури в Лейбъристката партия са се присъединили към вътрешнопартийни опоненти на Блеър и настояват при първа възможност той да преформулира външнополитическата си позиция по три пункта: да се разграничи от американската тактика на силата в Ирак, да заеме по-умерена позиция по въпросите на Близкия изток, да се активизират контактите с американските демократи предвид президентските избори в САЩ.
Според източници на "Гардиън" Блеър се е съгласил, че трябва да смекчи позицията по Ирак след скандалите с иракските затворници.
"Индипентът" обаче пише, че в интервю пред вестника Блеър твърди точно обратното - че ще остане рамо до рамо с Джордж Буш. Пред изданието британският премиер посочил, че времето на най-големи трудности е неподходящо, за да се дистанцира от основния си партньор. "Най-важното нещо е да работим с коалиционните си партньори и да поправим ситуацията със сигурността така, че иракчаните сами да могат да я поемат, което те искат", казва Блеър за "Индипендънт".
"Таймс" е избрал като една от темите си за първа страница нещо съвсем различно - репортаж от олимпийския стадион в Атина. Кореспондентката на вестника разказва как не само е влязла в строителния обект необезпокоявана, но охраната дори й предложила бира и я развела покрай плувния басеин и колодрума, като я предупредила да внимава за полицаи, които проверявали.
Екипът на вестника спокойно се разходил в центъра на стадиона, като фотографът заснел 90 кадъра, преди да ги забележи полицай, който да ги изпроводи навън. Статията на "Таймс" поставя под въпрос надеждността на гръцките мерки за сигурност по време на олимпийските игри, тъй като освен всичко останало, експериментът на екипа му съвпаднал по време с поставянето на бомба пред банка спонсор на спортното събитие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!