"Царските имоти са само ароматна дъвка", смята зам.-председателят на ПГ на НДСВ Борислав Ралчев. В интервю за "Сега" той обявява, че приоритет за НДСВ е влизането в ЕС. "А царските имоти не могат да бъдат приоритет, защото аз убедено ви казвам, че те не могат да бъдат предмет на реставрация. Хайде всички тези хора, които се упражняват в това иначе
несложно упражнение, да кажат какво искат. Нова национализация ли? И защо беше необходима цялата тази история, като пътят беше съвсем ясен. Всеки, който има личен, гражданскоправен интерес, може да се обърне към съответните институции."
"Престъплението на царедворците", озаглавява коментара си по същия повод в "Стандарт" проф. Александър Джеров. "Реституцията без изричен закон е противозаконна. И всички длъжностни лица, които са реституирали без основание публична държавна собственост и имоти на бившия премиер, са извършили престъпления, ощетявайки държавата с милиони левове. Бих се радвал, ако сега прокуратурата докаже, че в България има действащо държавно обвинение. А сегашният главен прокурор Борис Велчев да докаже, за разлика от предишния, че у нас има главен прокурор, който наистина защитава държавния интерес", призовава Джеров.
"Сергей Станишев: "Не съм командир, тези времена минаха," пише на първа страница "Труд". Всички вестници пишат за отчета на коалиционното правителство на БСП, НДСВ и ДПС. "Моето разбиране за силно правителство не е за силово правителство", цитиран е Станишев. Предсрочните избори не са решение на проблемите, убеден е той.
"И интелигенцията може да заблуждава", е озаглавено интервю в "Труд" с депутата от Коалиция за България проф. Андрей Пантев. Той обяснява тактиката двама кандидат-президенти да влязат в надпреварата с инициативни комитети.
"Днешната мода "инициативни комитети" е продължение на модата отпреди 5-6 години на гражданските движения. За съжаление те също така бяха набързо опартизирани и изразходвани във функционалната им същност за търсене на друга форма на обществена изява. Сегашните инициативни комитети повече или по-малко изразяват мнението на хора, които не са пряко в политиката. Именно на техния граждански, а не партиен образ залагат стратезите в предстоящата кампания. Тези инициативни кометети означават едно - провал на традиционната политика."
"НДСВ трябва да издигне свой кандидат за президент", смята министърът на образованието Даниел Вълчев. В интервю за "Новинар" той заявява: "Обсъждането в НДСВ продължава, но веднага искам да кажа, че това обсъждане по никакъв начин не е свързано с мен. Що се отнася до кандидатурата на НДСВ ние имаме решение на Политическия съвет и в момента обсъждаме различни кандидатури. В зависимост от развитието на ситуацията ще излезем със своето становище, вероятно през следващите петнайсетина дни. Към момента надделява разбирането, че като политическа сила с определен облик ние би трябвало да издигнем своя кандидатура."
"Два месеца и откраднато време", е заглавието на коментар в "Труд", според който кампанията за президентските избори започва вяло и объркано. Фаворитът - президентът Георги Първанов, очевидно води енергична кампания, но още не е обявил кандидатурата си. Вдясно трудно излъченият Неделчо Беронов и слабо познатата Юлиана Николова все още не могат да предложат своя платформа. А тъй като изборите се правят за избирателите
същността на кампанията е правото на хората да задават на всеки
кандидат класическия въпрос "Кой си ти и за какво се бориш?". И да получат ясни отговори.
"Без банкова тайна за висшите държавници", съобщава "24 часа". Банковите сметки на висшите чиновници вече няма да са неприкосновена тайна, решиха депутатите с окончателното приеманена закона за публичния регистър вчера. Заедно с декларациите за имотното си състояние политици, министри, депутати, кметове, областни управители и др. ще дават в Сметната палата и писмено съгласие за разкриване на банкова и данъчна тайна при проверката
на доходите и имуществото им.
"Полицаите - бити, побойниците - онеправдани", е заглавието на коментар в "Сега". Припомня се, че именно доверието и респектът към полицията е в основата на държавата. В България обаче се наблюдават две обезпокоителни тенденции. От една страна, малцина се обръщат за помощ към полицията, защото не знаят на кого ще попаднат и дали от жертва няма да се превърнат в престъпници. Не знаят и дали полицаят срещу тях не е корумпиран. От друга страна - когато все пак някой потърси помощ, полицаите или не могат да въдворят ред, или просто не смеят да употребят сила, защото ще бъдат разпънати на кръст от прокуратура, правозащитни организации, медии.
"Операция "Досиета" удря съвременните спецслужби", пише "Монитор". Според автора темата "досиета" се прицелва не в миналите, а в настоящите специални служби. В тази връзка някои говорят за "две държави", за "прекъсване" на държавността. Т.е. държавата преди 1989 г. няма нищо общо с държавата след това. Респективно националната сигурност преди 1989 г. не е национална сигурност.
"Истинските рушители на националната сигурност и техните политически протежета, които 16 години разграждат нашата държавност, са тясно обвързани с олигархически интереси. Именно те са скритите инициатори на периодичната "актуализация" на въпроса с "досиетата", убеден е авторът.
"Заличават 400 000 души от списъците", отбелязва "Труд". 5250 лева за кандидат-президентска двойка ще плаща ЦИК на дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" , цитирана е Ралица Негенцова от ЦИК. ГРАО ще проверява трите имена и ЕГН-тата на хората от подписките, които издигат президентите. Условието е всеки комитет да представи поне 15 хиляди подписа. 300-400 хиляди души ще бъдат заличени от избирателните списъци, защото са в чужбина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!