Н икола Филчев явно е звездата от изминалата седмица. Големите материали от седмичните издания са посветени именно на него, обобщава РФИ-България.
"Филчев лично загробвал дела" е темата на броя на в. "Политика". Часове след като бившият главен прокурор отлетя тайно за Казахстан, обяснения на негови довереници разкриха, че той лично е загробвал дела по време на мандата си, твърди изданието и цитира Цеко Йорданов, който казва:
"Бях извикан от главния прокурор и ми беше предадено с устно указание делото да бъде прекратено." Става въпрос за едно от делата, което Йорданов е забавил с години.
Непрозрачност, шантаж и страх белязаха работата на прокуратурата през последните години, пише от своя страна "Капитал".
Въпреки всички критики към ревизията за действията на прокуратурата през последните седем години в нея фигурират неоспорими доказателства, че по времето на Филчев обвинителното ведомство систематично е погазвало правилата и законите, продължава изданието.
А относно новата длъжност на бившия обвинител №1 "Капитал" иронично отбелязва: "Посланик в Абсурдистан".
Темата за доносите продължава и тази седмица да вълнува "168 часа". Вербуването на агенти продължава и днес, разкрива изданието.
250 лева е средната цена за донос, съобщили пред журналисти от седмичника български граждани, на които е предлагано да станат нещатни информатори. Официално службите не отричат, че и днес продължават да вербуват, заплащането обаче е тема табу.
"168 часа" цитира и мнението на бившия шеф на МВР в правителството на Иван Костов, според когото вербуването е важна и полезна работа. Това е единственият начин да се събира достоверна информация, казва той и добавя:
"За разлика от бившата Държавна сигурност ние не караме хората да доносничат срещу приятелите си, а да събират информация за извършени престъпления."
Голямото заглавие от първа страница на същото издание пък отправя обвинения срещу депутати, които "точат пари от Европарламента".
Някои от българските евронаблюдатели и български депутати ходят на сесиите в Европарламента в Страсбург, за да си вземат възнагражденията от по 268 евро на ден, както и полагащите им се пътни, след което хващат самолета обратно за вкъщи, твърди изданието.
Така без да са свършили особена работа, някои от бъдещите ни европейски законотворци си правят безплатни екскурзии по веднъж месечно, коментира вестникът.
За все по-тежкия живот на обикновените българи е посветен дълъг материал на сп. "Тема" тази седмица. Материалът се нарича "Живот или оцеляване" и в него се цитират официални данни на националната статистика, според които средната заплата в България е 340 лв.
Това е близо 20 пъти по-малко от заплатата на средния германец, твърди списанието. Оказва се, че нашата страна е на 46-о от 48 възможни места по отношение на заплатите в останалите европейски държави.
Зад нас са само Молдова и Беларус. Тежкото положение на България изданието илюстрира с виц, според който раят на земята е българска жена, американска заплата и китайска храна, а адът - българска заплата, американска храна и китайска тъща.
А ето и темите от всекидневниците. За скандала с участието на италианския принц, първи братовчед на Симеон Сакскобурготски, пишат "24 часа" и "Труд". Виктор Емануил бе арестуван в петък вечерта след двугодишно разследване.
"24 часа" цитира италианския си събрат "Кориере дела сера", според който принцът е имал "сенчести взаимоотношения със Симеон".
Виктор Емануил е обвинен в измами, мрежа за проституция, пране на пари и подбуждане към корупция на чужди държави. Част от престъпната схема е било и спечелването на търгове в областта на болниците и телефонните услуги в България.
"Имайте предвид, че този господин е братовчед на всички кралски семейства в Европа - коментира в защита Милен Велчев, - а ако има някакви твърдения за нещо нередно, свързано с правителството, те трябва да се докажат."
"Нито сме финансирани, нито познаваме такива бизнесмени и структури - казва от своя страна Николай Свинаров, - нито някой от партията, нито министри са пътували в чужбина на чужда сметка. Симеон възстановява доверието към страната ни в чужбина и това не се харесва на някои хора."
И няколко любопитни теми: Банка ще дава пари за ромски жилища, пишат всекидневниците. България има натрупан значителен кредитен ресурс в Банката за развитие на Съвета и Европа, който при нужда може да бъде използван за подпомагане на социалната сфера и бизнеса.
В Бургас пък се предвижда референдум за небостъргача. Девет са дизайнерските проекти, между които бургазлии могат да си изберат най-добрия.
И накрая - френският драматург Валер Новарина гостува в България в рамките на 14-ото издание на международния театрален фестивал "Варненско лято". Новарина е роден през 1947г., завършва философия и литература в Сорбоната.
Някои от неговите пиеси са преведени на италиански, шведски, английски, руски, румънски и португалски, а от 80-те години той се изявява и като художник. "Капитал" помества дълго интервю с драматурга, в което той отговаря на въпроси за словото, актьорите, театъра.
"Театърът е единственият, който ни предупреждава - внимавайте със словото! Защото езикът е много опасно нещо. Въпреки че словото е извор на радост, когато е подпалено от нашия дъх. Театърът ни помага да преоткриваме езика като ерогенна зона", казва френският драматург.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!