Под заглавие "Британският опит да бъде унищожен афганистанския опиум се проваля" "Гардиън" пише, че Афганистан е на път да се превърне в "държава на наркотиците" с най-голямата реколта на опиумен мак, откакто бе свален режимът на талибаните.
По данни на Международния съвет за контрол над наркотиците, който е поделение на ООН, увеличението през тази година е с 800 тона, като общото количество добит опиум в Афганистан е достигнало 4200 тона.
Вестникът добавя, че от тези количества се произвежда и 90% от хероина, който достига до Великобритания.
Увеличеното производство на наркотика е удар за премиера Тони Блеър, след като на годишния конгрес на Лейбъристката партия през 2001 г. той заяви, че войната срещу талибаните е възможност да бъде унищожена местната реколта от опиумен мак, от която се добиват 3/4 от хероина в света.
По същата тема "Индипендънт" допълва, че големи количества наркотици от Афганистан се пренасят контрабандно до Западна Европа през Турция, България, Румъния, Унгария и Австрия.
В уводната си статия на първа страница "Гардиън" обявява, че според британския премиер в Близкия изток се усеща "полъх на промяна", информира Българската редакция на Би Би Си.
Блеър обаче предупреди правителството на Сирия да се възползва от последния си шанс да се съобрази с международните искания да се изтегли от Ливан и да не подкрепя военизирани палестински групировки, както и бунтовници в Ирак.
Блеър, който постигна отдавнашната си амбиция да бъде домакин на близкоизточна конференция в Лондон, заяви, че на народите винаги трябва да се дава шанс и такъв сега е даден на Сирия.
"Таймс" отбелязва в заглавие, че темата за Сирия е отнела на британския премиер "гръмотевицата" на срещата на високо равнище.
"Американският държавен секретар Кондолиза Райс използва платформата в Лондон да предупреди Сирия да изтегли своите войски от Ливан. Тя заяви, че има твърди доказателства за сирийско участие в извършения миналата седмица самоубийствен бомбен атентат в един нощен клуб в Тел Авив", допълва вестникът.
"Таймс" се спира и на друга международна тема - годишния доклад на Държавния департамент на САЩ за нарушаването на човешките права по света.
Според доклада полицията и офицери от службите за сигурност при управлението на временното иракско правителство редовно са изнасилвали, измъчвали и понякога убивали затворници.
Това заключение е рядка критика от страна на Вашингтон към режима, който той доведе на власт за седем месеца до провеждането на изборите в Ирак през януари, пише изданието.
В доклада са отправени критики за нарушения на човешките права и към други съюзници на САЩ като Египет, Йордания, Саудитска Арабия и Пакистан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!