В одещата статия в мартенския брой на сп. "Нашънъл джеографик" (National Geographic) разказва за борбата по спасяването на някои от последните оцелели слонове в Централна Африка.
Репортажът от националния парк "Закум" в Чад е дело на природозащитника Майкъл Фей и многократно награждаваният фотограф от списанието Майкъл "Ник" Никълс.
Въоръжени пазачи охраняват територията срещу бракониери, но когато слоновете напуснат границите й, за да търсят вода и храна, се превръщат в мишени за номадските кланове, препитаващи се с бракониерство и продажба на слонова кост.
Фей и Никълс представят дневника си за месеците, които са прекарали в проучване и проследяване на тези удивителни животни, допълнени с разговори с техните защитници и срещи с убийците им - на фона на назрял политически конфликт.
Мартенският брой на българския "Нашънъл джеографик" обръща внимание и на акулите в чистите, сини и топли води около Бахамските острови.
Там своя рай - поне засега - са намерили множество рифови, тигрови, бели, жълти, чернопери акули и акули чук, общо над 40 вида.
Авторката Дженифър Холанд представя т.нар. "акуломани" от местния Център за изследване и развъждане на акули в Бимини и разказва за деликатното равновесие между акули, изследователи, местни жители, водолази, предприемачи - и правителството на Бахамите.
Учените се опасяват, че свръхзастрояването в региона ще застраши естествения хабитат на акулите, докато рибарите се страхуват, че достъпът им до зоните за риболов ще бъде ограничен.
Все пак обаче и едните, и другите осъзнават, че именно удобствата ще привлекат туристите, които идват да се гмуркат с акулите и наливат средства в местната икономика.
Само че правителството на Бахамските острови, което говори за защита на естествените хабитати, действа бавно и продължава да продава парцели на предприемачите, а последиците от това върху местната екосистема и местообитанията на акулите не са ясни...
Темата от корицата на българското издание са свръхновите и космическите експлозии - последният дъх на умиращите звезди, самоунищожаващи се с блясъка на цяла галактика.
Свръхновите се раждат на всеки една-две секунди в невъобразимо далечни галактики, а огнените кълба, които създават, могат да се разширяват и охлаждат с години, дори векове.
И докато експлозиите се случват рядко в близост до нашата планета (последният взрив на свръхнова в нашата галактика е бил през 1604 г.), астрономите все още се мъчат да установят защо тези звезди се взривяват толкова ненадейно.
При две скорошни открития стана ясно, че минути преди да експлодира, звездата изригва гама-лъчи и във вътрешността Й възникват звукови вълни с определена честота - своеобразна "лебедова песен" на една умираща звезда, предвестник на гибелта й.
В мартенския брой е включена и статия, която ни разказва за древните обитатели на Италия, населявали полуострова преди господството на римляните там.
През вековете, предшествали раждането на империята, Древна Италия е била свидетел на зараждането и залеза на множество култури - умбрийска, самнитска, фалиска и др.
Всички те са оставили отпечатък върху съвременния живот на страната. Сега археолозите разкриват как тези древни жители са воювали, работили и как са почитали боговете си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!