MobileBulgaria.com: Сателитна навигация
Стигаме и до един от другите акценти на 2007 г. - сателитната навигация. Технологията е от доста време на пазара, но едва сега, подкрепена и от голяма компания, занимаваща се с потребителска електроника, каквато е Nokia, има шанса от нишова да стане масова. Още повече че пазарът на отделни GPS устройства през последните години отбелязва стабилен ръст. С телефони, интегриращи GPS приемници, се включиха HTC, Samsung, Mio и други, като тенденцията е с увеличаването на производството на такива чипове цената им да намалее и те да се появят във все повече устройства от по-нисък клас. Още повече че през миналата година стана ясно, че поддържаната от Щатите система GPS и разработваната от ЕС - Galileo, ще бъдат съвместими, което означава, че сателитните приемници ще могат да приемат сигналите и от двете. Почти в края на годината правителствата на страните - членки на ЕС, се споразумяха да завършат забавената на няколко пъти система Galileo и да я финансират с нужните още 2,4 милиарда евро. Ако всичко върви добре, се очаква стартът й да се състои някъде към 2013 година.
GPS интеграцията ще позволи навлизането на нови услуги, свързани с местоположението и например осигуряването на контекстна информация - това вече беше показано в демото на платформата Android на Google.
Телекомуникациите у нас
Това не е съвсем българска новина, но има пряко отношение към нас - през миналата година еврокомисарят Вивиан Рединг успя да прокара извънредно непопулярното сред операторите ограничение, засягащо максималните цени, които заплащаме при провеждане на разговори в роуминг. През тази и през следващата година таванът дори ще падне още. Очакваме скоро да обхване както цените на текстовите съобщения, така и тези за преноса на данни. У нас операторите, по различни причини, не можаха да се разберат по отношение на преносимостта на номерата, която ще позволи да сменяме оператора и да запазваме телефонния си номер, и засега поредният срок за това е 1 март. КРС ще се опита да намали цените за разговори от фиксирани мрежи към мобилни и даже ще проучи как стои въпросът с предоставянето на лиценз за четвърти мобилен оператор. В момента "Макс Телеком" проявява интерес към получаване на лиценз за изграждане на мобилна мрежа, а GLOBUL и "М-Тел" се интересуват от допълнителен ресурс за своите мрежи. В тази връзка България стана една от малкото страни в Европа с действаща национална WiMAX мрежа, след като "Макс Телеком" започна търговска дейност и предлага достъп до безжичен широколентов достъп навсякъде в зоната си на покритие - 13 населени места, в които има 2,5 милиона души, или около 30% от населението в страната. Планираното покритие до края на 2008 г. е над 90% от населението в България.
Още прогнози
През тази година, освен споменатите по-горе, очакваме да се появят все повече услуги, които залагат на засилена интеграция с Интернет. Такива като нови начини за онлайн споделяне на създадено от нас мултимедийно съдържание и комуникация с приятели. Вездесъщите социални мрежи, които в момента процъфтяват бурно, ще се пренесат и в устройствата, които са с нас почти постоянно - мобилните телефони. Безжичните мрежи ще станат още по-бързи, а цените за мобилен Интернет ще намалеят - все още се надяваме и в България някой от родните оператори да предложи тарифа, включваща неограничен трафик срещу фиксирана месечна такса, което заедно с пълнофункционалните web браузери, които вече могат да се открият в много телефони, ще ни позволи да използваме свободно Интернет в движение, както и любимите ни онлайн услуги, без които вече не можем. Мобилните VoIP услуги ще продължат да предлагат на потребителите евтин начин за гласова комуникация, но въпреки че все повече компании добавят WiFi възможности към телефоните си, тези услуги имат да извървят още път, за да станат масови.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!