Т ехните родители страдаха от българската асимилационна политика, наложена от бившия комунистически режим в края на 80-те, но новото поколение български турци се радва на гражданство в ЕС. Това пише в коментар турският вестник "Заман".
На 1 януари България се присъедини към ЕС и донесе предсрочно членство на Турция заради "българските имигранти", живеещи предимно в Истанбул, Измир, Бурса и Ескишехир.
Те имат два паспорта - турски и български,
което им позволява свободен достъп до страните от ЕС. Някои могат да си помислят, че това е златна възможност за нов по-добър живот. Повечето български турци могат да заминат на Запад, но това не става.
Байрам Али Чешмели е председател на Асоциацията на балканските турци "Гюнешли". Според него въпреки твърденията, че турците ще се втурнат към Западна Европа в случай на членство в ЕС, не е имало поток от хора към държавите от Общността.
"Българските турци са се установили тук. Ние ще запазим връзките си с България, както в миналото. Според мен младото поколение няма да отиде в другите страни от ЕС, за да търси по-добър живот," твърди Чешмели.
Иляс Мутлу (или Илия Насков, както е българското му име) живее в истанбулския район Газиосманпаша. Той споделя, че е доволен от живота си тук и няма намерение да отива в по-богатите държави от съюза да търси работа.
Иляс не помни тъжните дни на имиграцията
Мъката на тиранията е все още свежа в паметта на родителите ми обаче, разказва той. Неговият дядо му разказвал истории за българската асимилационна политика със сълзи на очи.
"Родителите ми е трябвало да ме крият цял месец в къщи след обрязването. Трябвало да нося широки панталони, за да не ме боли и да не разберат българските власти, че съм мюсюлманин," казва Иляс.
Моите дядо и баба ми разказаха всички истории: никакъв турски на обществени места, български имена давани насила, никакви религиозни свободи, припомня си и 20-годишният Себахатин Фехми, произнасяйки с усмивка българското си име - Десислав.
"Майка ми каза, че веднъж, когато в Кърджали съм казал "мамо" на турски, полицията ни арестувала за няколко часа. Въпреки че майка ми била бременна, с нея се отнесли лошо само заради тази една дума на турски език."
Иляс и Себахатин работят в ресторант за бързо хранене в Истанбул. Със спестените пари те
пътуват до България, където живеят роднини
"България ще стане по-скъпа след членството в ЕС. Страх ни е, че няма да можем да ходим толкова често," опасяват се двамата приятели.
"Зная, че този паспорт е мечта за много мои приятели. Той е предимство. Няма да ми трябват визи, ако пътувам в ЕС. Друга промяна в живота ми няма", казва Себахатин.
Повечето млади турци са запазили връзките си с България и посещават редовно роднините си. Въпреки, че всичките са турци, те чувстват връзка с България като тяхна родина.
Не се сблъскваме с никаква дискриминация, казва Себахатин, който е учил тук и бил щастлив с българските си приятели и учители.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!