К онсултациите между руски и американски експерти по предложението на Владимир Путин за съвместно използване на радарната станция Габала в Азербайджан могат да започна още през юли, съобщи ИТАР-ТАСС, като се позовава на началника на генералния щаб на руските въоръжени сили генерал Юрий Балуевски.
"Според мен, когато в началото на юли президентът на Руската федерация посети САЩ, там американската страна ще обяви официално своето мнение. След това може да се пристъпи към консултации", заявил Балуевски.
Владимир Путин отбеляза точка спрямо Вашингтон с предложението си по време на срещата на върха на Г-8 за алтернативно решение за американския противоракетен щит в Европа, коментира в обширен материал АФП.
Това предложение обаче все още е в зародиш и предполага сътрудничество между Русия и САЩ, което според анализатори е малко вероятно.
Господарят на Кремъл яростно се противопоставя на проекта за щит в Полша и Чехия.
В четвъртък той предложи на американския си колега Джордж Буш САЩ и Русия съвместно да разработят противоракетна отбрана с радарна станция в бившата съветска република Азербайджан.
Цялата система, която можем да създадем, ще покрива не само част от Европа, а цяла Европа без изключение, увери Путин. Според Вашингтон американският щит цели да предотврати потенциални ирански ракетни удари.
След седмици реторика в стила на периода на Студената война предложението на Владимир Путин предизвика сензация. Руският президент обаче не каза как тази обща система би могла да функционира, какви прехващачи за ракети би използвала и къде те биха били разположени.
Според анализатора в московския офис на американската фондация "Херитидж" Евгений Волк руският президент е лансирал предложението главно с политически и пропагандни цели, за да си възвърне инициативата и да задълбочи съществуващото главно в Европа противопоставяне на американския щит.
"Трудно мога да си представя САЩ да дадат съгласието си. Предложението е формулирано по такъв начин, че Вашингтон ще го отхвърли", смята Волк.
На сегашния етап на проекта Вашингтон иска да разшири съществуващия си противоракетен щит с разполагане на усъвършенствана радарна станция в Чехия и ракети-прехващачи в Полша. Това се възприема от Русия като пряка заплаха на прага й.
Експертът по стратегически въпроси в московския Институт за световна икономика и международни отношения Владимир Евсеев заема по-умерена позиция.
Той смята, че радарната станция в Азербайджан е добра основа за дискусии, но че всичко ще зависи от политическата воля на Москва и Вашингтон.
Евсеев предупреждава, че подобно споразумение би породило рискове за Азербайджан, който е съюзник на САЩ и съсед на Иран. Иран би погледнал с лошо око на такава стратегическа концентрация на сили до границите си, смята експертът.
За Баку това би било много лошо решение, а в Иран живеят милиони азери, изтъква Евсеев.
Мнозина експерти смятат, че въпросната азербайджанска радарна станция, която руснаците използват под наем в Габала (на 200 км северозападно от Баку), е военно непригоден и не особено интересен за американците.
Цялата система за противоракетна отбрана на САЩ почива върху сателитното наблюдение, казва независимият военен експерт от Баку Азад Исазаде. Той смята, че инсталираният през 1984 г. радар ще е морално остарял до десет години.
Руският военен експерт Павел Фелгенхауер изтъква и редица слаби места на азербайджанската радарна станция.
Според него радарът в Габала не може да се използва за насочване на ракетни прехващачи, особено на прехващачите, които се предполага, че ще бъдат разположени в Полша.
Освен това този радар не е мобилен и не покрива цялата територия на Иран, добавя Фелгенхауер.
Всъщност Москва може би преди всичко се стреми да постави САЩ в неудобно положение, представяйки се като източник на предложение и ако Вашингтон откаже протегнатата й ръка, това ще й даде чудесна възможност да критикува една стремглава и ненужна надпревара във въоръжаването.
"Стратегическият ни партньор САЩ са опрени с гръб към стената заради Русия. Русия иска да им попречи да разгърнат противоракетни системи в Европа. Тук не става въпрос за сътрудничество", смята Вафа Гулудазе, бивш дипломатически съветник на президента на Азербайджан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!