И ран е поискал от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) да демонтира до следващата седмица от ядрените му съоръжения тези камери за наблюдение и печати на агенцията, които надхвърлят минималните количества, предвидени в Допълнителния протокол към Договора за неразпространение на ядрени оръжия.
Исканията се съдържат в писмо до секретариата на МААЕ с дата 5 февруари, предадоха световните агенции. Всички действия от иранската страна, за които се говори в писмото, влизат в сила от тази дата.
Генералният директор на МААЕ Мохамед ел Барадеи е информирал Управителния съвет на агенцията за писмото.
В него се казва още, че Иран рязко съкращава броя и видовете инспекции, извършвани от експерти на МААЕ. Демонтирането на част от камерите и печатите трябва да стане до средата на февруари.
Според анонимен дипломатически източник във Виена Техеран официално е определил и дата за възобновяване на работата по пълния цикъл за обогатяване на уран, при който може да се разработи ядрено гориво или ядрен материал за бойни глави.
Датата била посочена от главния ирански преговарящ по ядрената програма на страната Али Лариджани в писмо, получено вчера от Ел Барадеи, твърди източникът, но не съобщава коя е датата.
Искането на Иран за сваляне на камерите и печатите не е изненадващо, отбелязва АП. Техеран неколкократно предупреждаваше, че ако въпросът за ядрената му програма бъде внесен в Съвета за сигурност на ООН, той няма да спазва Допълнителния протокол към Договора за неразпространение на
ядреното оръжие, който дава на МААЕ по-големи правомощия да извършва проверки на иранските обекти.
В събота управителният съвет на МААЕ реши да информира Съвета за сигурност за безпокойството си от ядрената програма на Техеран.
Допълнителният протокол към Договора за неразпространение на ядреното оръжие бе подписан от Иран през 2003 г. в резултат на засиления натиск от страна на международната общност върху Техеран. Целта бе чрез допълнителните проверки, предвидени в този документ, МААЕ да разбере какво е състоянието на засекретената в продължение на 18 години иранска ядрена програма.
Протоколът обаче така и не бе ратифициран от Техеран и не стана задължителен за страната. Техеран обаче разрешаваше предвидените в протокола инспекции като проява на добра воля.
Страните, подписали Договора за неразпространение, са длъжни да допуснат инспекции само в обектите, където е декларирано, че има ядрени материали.
Протоколът дава право на инспекторите на агенцията да поискат без предварително уведомяване да проверят зони и програми, за които подозират, че може неправомерно да бъдат използвани за военна ядрена дейност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!