П ет фалшиви лекарства са намерени на фармацевтичния пазар в столицата, каза д-р Емил Христов, директор на Изпълнителната агенция по лекарства (ИАЛ).
По думите му освен "Фуроземид" (Furosemid) ампули, който беше блокиран от лекарствената мрежа миналия петък, са намерени още
фалшиви ампулни форми на лекарствата витамин С, аналгин, амикатин, бускулизин и фурантрил.
Нито едно от тези лекарства, които по принцип са производтво на "Софарма" АД, не е произвеждано от фармацевтичната компания, отбеляза Христов.
Вероятно са на фирма "Хелън трейдинг". От фирмата не можели да удостоверят как са получили фалшивите лекарства, допълва "Дарик радио".
Документите по случая ще бъдат предадени на прокуратурата, допълни директорът на агенцията по лекарствата.
В съобщението от ИАЛ до Министерството на здравеопазването се посочва, че производител на медикамента фурантрил е "Софарма" АД. Оттам въпросното лекарство е излязло под партиден №1004, информира "Фокус". От агенцията веднага след това са блокирали продажбите на медикамента с този партиден номер, след което с протокол за изземване от Центъра за спешна медицинска помощ-София са иззети 197 ампули, анализът на които е показал, че в тях има бромхексин. Други 1400 ампули са били иззети от Центъра за спешна медицинска помощ-София област.
Миналия петък Изпълнителната агенция по лекарствата разпореди незабавно блокиране и изтегляне от аптечната мрежа и медикамента "Фуроземид" от партида №101004, производство на "Софарма" АД, след като в ампулите се оказа, че имало... сироп за кашлица "Бромхексин".
Сигналът беше подаден от Центъра за спешна медицинска помощ в София-област.
"Фуроземид" се използва при животозастрашаващи и спешни състояния, свързани със заболявания на сърдечно-съдовата система, исхемични мозъчни инсулти, остра бъбречна недостатъчност, остра чернодробна недостатъчност и др., а бромхексинът - при простудни и вирусни заболявания на белите дробове.
Три дни по всички медии тече черен PR срещу нас, заяви изпълнителният директор на "Софарма" АД Огнян Донев. Чак в понеделник в компанията разбрали, че ампулите "Фуроземид" не са тяхно производство.
Медикаментът беше иззет от клиниките и аптеките още в петък, но според изискването на агенцията не е върнат във фирмата производител, а ...на дистрибутора.
Когато в "Софарма" АД разбрали, че има голяма опасност да бъдат заличени уликите от престъплението, се обадили в МВР. И така, ампулите са били иззети. В складовете на дистрибутора са намерени и иззети 197 ампули от блокираната вече партида "Фуроземид" и останалите четири медикамента, произведени уж от "Софарма" АД. Но и от агенцията, и от компанията твърдят, че документи за сделки между двете дружества няма.
Д-р Емил Христов не можe да обясни защо не са иззети от мрежата три от другите четири фалшиви медикамента. Вече са прибрани само количествата от витамин С, но е установено, че лекарството е със съдържание, отговарящо на стандартите. Не се знае обаче, кой го е изработил и къде. Знае се само, че са намерени в склада на едро "Хелън трейдинг 2" АД.
Д-р Емил Христов обвини фармацевтичната компания, че не допуснала експерти на агенцията да направят проверки в нея. От "Софарма" обаче твърдят, че няколко дни се опитвали да влязат в контакт с агенцията, за да работят заедно и да разкрият фалшификатора.
Ще съдим всеки, който твърди с името си, че не е допуснат да ни направи проверка, заяви Огнян Донев.
"Хелън Трейдинг 2" е свъзана с фирмата "Хелън Трейдинг". В брой 90 на Държавен вестник от 11.11.2005 г. е публикувано решение на Софийски градски съд за обявяване на неплатежоспособността на "Хелън Трейдинг" ЕООД. Негова собственичка и управител е Елена Владимирова Кръстева, която е и управител на "Хелън Трейдинг 2" ЕООД, сочат данните на информационната система АПИС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!