Б ългарските медици, които прекараха близо девет години в либийски затвори по несправедливо обвинение, на 8 ноември ще се явят пред анкетна комисия в Националното събрание на Франция, съобщи московската РИА Новости.
Те ще бъдат изслушани във връзка с обстоятелствата около освобождаването им на 24 юли т.г.
РИА Новости цитира съобщение на Националното събрание, в което се посочва, че Валя Червеняшка, Снежана Димитрова, Нася Ненова, Валентина Сиропуло и Ашраф ал Хаджудж ще бъдат изслушани от комисия под председателството на социалиста Пиер Московиси. Не се съобщава защо ще отсъства Кристияна Вълчева.
Комисията ще изслуша и бившия български външен министър Соломон Паси, който сега е председател на комисията по външна политика на Народното събрание.
Руската агенция припомня,че петте български медицински сестри и палестинският лекар, вече гражданин на България, бяха осъдени на смърт, а след това и на доживотен затвор, по скалъпено фалшиво обвинение в умишлено заразяване с вируса на СПИН на либийски деца.
По иницатива и настояване на социалистическата опозиция във френския парламент анкетната комисия ще разследва ролята на Франция в освобождаването на медиците и при какви условия е станало това.
Комисията се надява да изслуша и също Муамар Кадафи и сина му Сейф ал Ислам, председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурао Барозу, бившият британски премиер Тони Блеър и премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер.
Френските социалисти, които загубиха тази година два пъти катастрофално избори от Никола Саркози и неговата партия се надяват да получат шанс за успешна атака срещу него, макар да твърдят, че няма да се занимават нито с президента, нито с бившата му вече съпруга Сесилия, на която бе отредена ролята да изведе затворниците от Триполи и да ги доведе в София.
Социалистите в опозицията подозират неясна сделка на Саркози с либийския диктатор.
В същото време днес френското президентство отново потвърди, че договорът в ядрената сфера за граждански цели, подписан през юли от Франция и Либия, изключва всякакъв риск от разпространение на ядрено оръжие, предаде Франс прес.
"Меморандумът за съгласие, подписан след освобождаването на българските медици в Либия, предвижда инсталирането в Либия на ядрен реактор за производство на питейна вода чрез обезсоляване на морска", припомни Борис Боайон, президентски съветник за Северна Африка и Близкия изток, в отговор на писмо на природозащитна организацията до държавния глава.
"Текстът на меморандума не определя график във френско-либийското сътрудничество. Преди лансирането на първия проект за сътрудничество, трябва все пак да се сключи юридически задължаващ договор за сътрудничество в ядрената област за граждански цели", каза Боайон.
Според него спазването на ангажиментите за неразпространение на ядрено оръжие от страна на Либия е ключово условие за френско-либийското сътрудничество.
"Тъй като не се базират на технология за производство на плутоний, предложените от наши индустриалци реактори не крият риск от разпространение на ядрено оръжие. Не съществува риск с това сътрудничество да бъде злоупотребено и то да започне да обслужва военни цели или да подпомогне терористични групи", каза Боайон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!