Г енно модифицирани храни, които са регистрирани в Европейския съюз, след 1 януари 2007 г. ще се продават свободно и в България. Те обаче ще бъдат подложени на същия строг контрол, който се прилага и в Европа, тъй като българското законодателство вече е хармонизирано с изискванията на ЕС, съобщи в четвъртък д-р Тенчо Тенев, главен санитарен инспектор.
Разрешение за употреба в европейските страни получават само продукти, за които е абсолютно доказано, че са напълно безвредни за здравето, допълни той.
Обикновено генно се обработват соя, царевица и рапица. В България от 2005 г. се правят проверки за такива продукти, но досега не са открити. Намирали сме много малко на брой храни, в които има следи от генетичен материал, обясни д-р Светлана Черкезова, експерт в здравното министерство. В Европа когато тези следи са под 1%, се приема, че храните не са генно обработени.
Когато някои от съставките на храните са генно модифицирани, това трябва да бъде изписано на етикетите, като по този начин потребителят ще може да направи своя "информиран избор", подчертаха експертите.
ЕС определя етикетирането като най-важното средство за гарантиране на свободата на избора. Изискването важи и за веригите за бързо хранене. Когато храната е приготвена предварително, близо до нея задължително трябва да има табела, която да посочва, че тя съдържа генно обработени продукти.
Същият строг контрол ще се осъществява от следващата година и върху облъчваните и т.нар. нови храни. Първите са подложени на йонизиращо лъчение, за да се унищожат вредните бактерии и болестотворни организми и да се удължи срокът им на годност.
В ЕС съществува списък на храни, за които е разрешено да бъдат облъчвани, като в него влизат предимно билки, подправки и зеленчукови смеси, обясни д-р Милена Иванова, експерт в министерството. Тя допълни, че това са напълно безвредни продукти.
Като "нови" пък се определят храни, които не са предлагани масово на пазара в Европа преди 1997 г., обясни д-р Клаус Рийдигер, експерт към австрийската Агенция по здравеопазване и безопасност на храните. Това са преди всичко т.нар. хранителни добавки, които през последните години станаха модерни и в България.
От една година у нас се провежда българско-австрийски проект за контрол на генно модифицирани, облъчени и нови храни и химикали, финансиран от ФАР. Той е на стойност 1.5 млн. евро и по него са обучени около 150 души - инспектори и персонал на лабораториите за изследване на такива продукти, отчетоха от министерството.
България ще получи и лабораторно оборудване на стойност 2.4 млн. евро. То е предназначено за Националния център по обществено здраве и хигиенно-санитарните инспекции в София, Стара Загора, Варна и Велико Търново.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!