Ситуацията става все по-сериозна, заяви висш функционер от опозиционната Демократична партия на албанците (ДПА), след като управляващият Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) подкрепи референдума.
"Ако македонците масово подкрепят референдума, това ще означава, че те не са готови да живеят заедно с нас, албанците. Как смятат да живеят в мултиетническо общество, като искат отново да запазят всички привилегии за себе си и да продължат да дискриминират албанците", възмути се представителят на ДПА.
ДПА и другата албанска опозиционна Партия на демократичния просперитет (ПДП), както и албанският Демократичен съюз за интеграция (ДСИ), който е част от управляващата коалиция, смятат, че успехът на референдума ще означава край на Охридския договор, връщане на Македония в периода отпреди конфликта от 2001 г. и дестабилизация на държавата.
Според представителя на ДПА вече са започнали консултации с "всички важни фактори" каква ще бъде тяхната позиция, ако референдумът бъде успешен.
От ДСИ заявиха, че ще уважат резултатите от референдума, макар да смятат, че той ще навреди на държавата.
"Охридският договор няма алтернатива. Успешният референдум ще струва скъпо на Македония. Еднонационален референдум звучи еднакво страшно и за албанците, и за македонците. Отхвърляме такива гласувания, които ще върнат държавата във времето отпреди 2001 г. Смятам, че не бива да поставяме под въпрос доверието между македонците и албанците", каза Емира Мехмети, говорител на ДСИ.
Свикването на референдум "за" или "против" новия Закон за териториалната организация на местното самоуправление в Македония е несъмнено голямо изпитание за политиката на правителството, коментира днес и сръбският вестник "Политика", цитиран от Еcon.bg.
Според един от зам.-председателите на Социалдемократическия съюз Владо Бучковски референдумът е опасен за бъдещето на държавата: "Той е вреден, безполезен, пилеене на пари, време и енергия, а това е лукс."
Исканото допитване ще забави приближаването на Македония към ЕС и НАТО, твърдят управляващите, но опозиционните партии смятат, че реакцията на гражданите е възможност за прекратяване на процеса на етническо прекрояване и разпад на държавата.
Политическите партии на албанците не отричат демократичното значение на референдума, но посочват негативното му отражение върху междуетническите отношения. Те виждат в референдума отричане на Охридското споразумение.
Председателят на албанската интелигенция в Македония Назми Маличи заяви пред излизащия в Прищина вестник "Бота сот", че целта е "нестабилна Македония. Това са кръгове на сръбското лоби, които искат да предизвикат нова криза на Балканите преди решаването на въпроса за окончателния статут на Косово".
Сдружението на политическите затворници албанци, организацията "Бали комбетар" и албански историци призовават към отцепване и създаване на Велика албанска държава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!