О т средата на август във всички магазини от веригата "Мосю Бриколаж" се предлагат биоразграждащи се торбички от дегрален. Екоторбичките заменят масово използваните полиетиленови пликове, които се разграждат от 100 до 500 години.
От септември в магазините от веригата ще се предлагат и торбички за многократна употреба.
Торбичките се изработват по технология, която позволява ускореното им разграждане за период до 24 месеца. Те не могат да се съхраняват на склад повече от една година, а разликата в себестойността на стандартните полиетиленови и деграленовите пликове е една стотинка.
Екоторбичките се разграждат в природата под влиянието на топлината, слънчевата светлина, кислорода и механичните въздействия. Това се случва за период от 12 до 24 месеца - над 100 пъти по-бързо от полиетиленовите торбички. При разграждането не се отделят токсични вещества, а въглеродният диоксид се освобождава много бавно.
Технологията дегрален е напълно безопасна за здравето на хората. Тя може да се прилага и за опаковки, които са в контакт с храни. Отговаря на европейските стандарти за безопасност и екотоксичност.
Торбичките, произведени от дегрален не трябва да се съхраняват на открито и на температура повече от 30 градуса. Правилното им съхраняване позволява запазването на механичните им качества (здравина и издръжливост) за период от 18 месеца. След това започват процесите на разпадане на молекулите на полиетилена.
Това се дължи на технологията, по която са създадени. При производството им към полиетиленовия филм се добавя продеградентен адитив. Той действа като катализатор за разлагането на полиетилена под въздействието на кислород, ултравиолетови лъчи, топлинни и механични колебания.
Разлагането протича на два етапа: първо се накъсват веригите на полимера на малки парчета, а после накъсаните вериги стават обект на атака от гъбички и бактерии, които разграждат остатъците, отделяйки въглероден диоксид и вода.
Преди да се разградят опаковките запазват своите механични качества и възможността да бъдат рециклирани.
По данни на Министерството на околната среда и водите в България за една година се купуват 3,2 млрд. найлонови торбички. Всеки българин използва поне по една найлонова торбичка на ден, което прави 3,2 млрд. на година, или 100 на секунда. 80% от тях се използват еднократно.
Ако тези найлонови торбички бъдат завързани една за друга и опънати като въже, то ще покрие два пъти и половина разстоянието да Луната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!