Н а фона на задълбочаващате се финансова и икономическа криза има банки, които се оказват незасегнати, поне засега. В Европа след фалитите през тази черна финансова година дойде ред на национализацията и международните спасителни планове.
Една малка група от финансовите институции обаче се оказа пощадена и това са така наречените "етични банки". Те не се занимават с традиционните инвестиционни проекти, а се насочват към финансиране в екологията, възобновяемите енергийни източници и социални и културни проекти.
Този тип банки не само че останаха встрани от кризата, но като че ли и започнаха да привличат още повече клиенти. Нещо повече, в момента се създава европейска банка, която обединява френската NEF, испанската Fiare и италианската Banca Etica.
Четири години след отварянето си, биомагазинът "Биокооп" в Монт ла Жоли край Париж е разположен на площ от 270 кв.м., има 20 служители и реализира оборот от над 2 млн евро.
Собственикът Беноа Делмот споделя, че е срещнал много трудности в убеждаването на традиционните банки да му отпуснат кредит за начинанието. Четири години по-късно той е категоричен, че има полза от алтернативна банка като NEF.
"Разговаряме с колеги от другите магазини и единодушното ни мнение е, че лихвите в NEF са малко по-високи. За мен обаче по-важното е, че лихвите, които банката ще събере от моя заем ще бъдат използвани за финансирането на други магазини като нашия и в области като солидарността и екологията", обяснява той.
За бъдещия си проект - отварянето на голям търговски център за биопродукти на площ от 550 кв.м. Делмот смята да получи заем на новата европейска етична банка, създадена от френската NEF, испанската Fiare и италианската Banca Etica.
Жаки Блан е президент на френската NEF и споделя: "Чувства се подем на етиката и отговорното поведение, както и по време на кризата с лудата крава, когато хората се обръщаха към магазините за био продукти.
Днес обаче не разполагаме с достатъчните инструменти, за да посрещнем този интерес и затова проектът за европейска етична банка е отговор на необходимостта да отидем по-далеч и да предложим пълна промяна на банковите отношения."
Не са малко банките у нас, които насочват пари към дейности, които имат положителен социален ефект. Една от първите, които създадоха фонд за осъществяване на социални дейности, е Първа инвестиционна банка.
Няколко години подред банката отделя пари, за да бъдат подобрени битовите условия в домовете за деца, лишени от родителски грижи. В рамките на трите сесии на фонда са подкрепени над 21 проекта с финансиране, което надхвърля 76 000 лева.
Някои от проектите са насочени към изграждане на умения у децата за по-независим живот след напускането на домовете.
Групата на Eurobank, част от която е Пощенска банка, следва дългогодишна стратегия за подпомагане социални дейности.
За четири поредни години Пощенска банка провежда инициативата "Силен старт" в подкрепа на българското средно образование. Банката е връчила над 600 стипендии на обща стойност 275 000 лева.
От началото на тази година банката инвестира близо 100 000 лв. в новия си мащабен проект "Кристално чисто Панчарево", чиято цел е районът около езерото да се облагороди.
В класацията на социално отговорните компании сред останалите се нареждат само две банки - ДСК и "Уникредит Булбанк".
"УниКредит Булбанк" завърши "зелен" проект, който включва възстановяването на две основни туристически алеи на планината Витоша - от хижа "Алеко" до село Бистрица по Янчовска и Бистришка река.
Така повече от 30 км туристически алеи са вече безопасно място за разходка на софиянци. Възстановителните дейности на туристическите алеи на Витоша включиха основен ремонт и възстановяване на мостове, поставяне на скари през влажни места, разчистване на маршрута от паднали дървета вследствие на ветровал, ремонт и изграждане на нови отводнителни канавки, възстановяване на туристическата маркировка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!