П челите най-лесно учат "чужди езици". Азиатските и европейските медоносни пчели могат да живеят в мир заедно, защото с лекота научават "танцовите езици" на чужденките въпреки различните диалекти, с които са израснали.
Това твърдят учени от Австралия, Китай и Германия, които изследват древните форми на общуване. Според тях също като хората и пчелите могат да заучават нови умения.
Деветте вида медоносни пчели по света са се разделили преди 30-50 млн. години и са развили различни танцови езици. Съдържанието на посланията е едно и също, но кодирането му при отделните видове е различно - също като при човешките езици.
Учените създали колония от азиатски и европейски пчели - двете най-отдалечени географски разновидности на насекомото. Те забелязали, че "азиатките" започват да следват танците на "европейките" и с времето съумяват да дешифрират правилно кодираната информация.
Танците на пчелите предават съобщения за новооткрити пасища, места за водопой или почивка, ухажване и др., обяснява д-р Шаоу Жан от изследователския център за биологични науки в Австралийския държавен университет.
Пчелите имат изключително интересен начин на живот. Някои живеят в групи, други сами. В едно пчелно семейство може да има до 80 000 пчели. Разделението на труда тук е силно изразено.
Колонията от медоносни пчели се състои от царица (която снася яйцата), търтеи (които се чифтосват с царицата) и работнички (които събират нектар за производството на меда).
Пчелите работнички живеят от 28 до 35 дни и противно на масово възприетото схващане не са агресивни. Ако за хората ужилването носи неприятно усещане, за пчелите то означава смърт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!