А встрийската социалдемократическа партия, която е партньор на десницата в досегашната управляваща коалиция, води с 29,7% от гласовете на предсрочните парламентарни избори в Австрия.
Двете крайнодесни партии получават заедно 29% - крайнодясната Партия на свободата - 18%, и популисткият Съюз за бъдещето на Австрия - 11%, според официални неокончателни резултати, оповестени от австрийското вътрешно министерство.
Консервативната Народна партия получава 25,6%, Зелените - 9,8%.
Окончателните резултати, в които трябва да бъде включено и гласуването по пощата на 580 хил. избиратели (9,8% от регистрираните), ще бъдат публикувани на 6 октомври. Без тях активността е достигнала 71,4%. Общо регистрираните избиратели в Австрия са 6,3 млн. души.
На предсрочните парламентарни избори се избираха 183 депутати в долната камара на парламента - Националния съвет.
За първи път минималната възраст за гласуване беше 16 години. Същи за първи път мандатът на депутатите е увеличен от четири на пет години.
Изборите в Австрия се произвеждат въз основа на сложна пропорционална система, отбелязва АФП. Избирателите гласуват за партия на национално ниво и за кандидат в местните избирателни райони. Общо 14 национални листи участваха в надпреварата.
Двете големи партии - Социалдемократическата и Народната, загубиха напоследък позиции заради възхода на крайнодясната Австрийска партия на свободата и формацията на отцепилия се бивш неин лидер Йорг Хайдер - Съюз за бъдещето на Австрия.
За първи път от Втората световна война насам двете основни партии заедно получават по-малко от 60% от гласовете.
От 1983 г. Австрия е управлявана от коалиционни правителства, последното от които обедини двете големи партии в двете страни на политическия спектър, но се разпадна след 18-месечно управление.
Мандат за съставяне на новия кабинет ще получи партията, получила най-много гласове на изборите.
Австрийските крайнодесни партии се превърнаха в най-влиятелната политическа сила в изборите, пише днес британският вестник "Дейли телеграф".
Двете крайнодесни партии, които основаха предизборните си кампании на антиимигрантска и анти-ЕС платформа, взеха почти 30% от вота и нанесоха голям удар на политическото управление на Австрия, отбелязва "Дейли телеграф", който окачествява изборите като катастрофа за умерените партии.
Австрия бе разтърсена от политическо земетресение вчера, когато неофашистите излязоха от изборите като претенденти да бъдат най-голямата политическа сила в страната за първи път, пише "Гардиън".
Резултатите на крайнодесните партии са почти двойно по-големи в сравнение с последните избори през 2006 г. и ги поставят на по-малко от 1% разстояние от водещите засега социалдемократи, посочва изданието.
Според "Гардиън" крайнодесните сили дължат отчасти успеха си на всеобщото разочарование от двете големи управляващи парти, които в продължение на месеци преговаряха за сформиране на "голяма коалиция" през 2006 г. и прекараха следващите 18 месеца парализирани от вътрешни кавги.
Изданието припомня, че Хайнц-Кристиан Щрахе, лидер на австрийската Партия на свободата, е свързван с неонацистки екстремисти, които отричат холокоста, и настоява за ново министерство, което да се справя с депортирането на имигранти.
Щрахе завърши предизборната си кампания през уикенда, като нарече мюсюлманките, носещи бурка, "жени-нинджи", отбелязва вестникът. Крайнодесният лидер окачестви също източноевропейските имигранти във Виена като "европейски братя, които не искат да бъдат ислямизирани", а друг лидер от партията му припомнил за дните, когато на площадите във Виена са се продавали наденици и виенски шницел, а не "кебапи, фалафели и кускус или както там наричате онези неща", пише "Гардиън".
Според изданието единственият реалистичен вариант за формиране на жизнено управление е още една голяма коалиция на умерените партии или коалиция на Социалдемократическата партия със Щрахе.
Австрийците подкрепиха риториката срещу ЕС на изборите, пише "Таймс". Според изданието крайнодесните сили са направили епохално завръщане в Австрия, след като излизат от изборите като втория най-голям парламентарен блок.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!