П редставители на основните политически сили са съгласни с тезите на президента Георги Първанов за необходимостта от реформа в политическия модел и промени в изборното законодателство, развити в две интервюта в рамките на седмица - във в. "Труд" и по Би Ти Ви вчера.
Според политиците най-наложително е предприемането на мерки за спиране на купуването на гласове.
Не е еднозначна обаче реакцията по отношение на призива на Първанов за въвеждане на мажоритарен елемент при избирането на депутати.
Увеличаване субсидиите за партиите и силно затягане на финансовата дисциплина - това са необходимите условия за по-нормален политически живот в България, според секретаря на БСП Антон Кутев.
Председателят на парламентарната група на левицата Ангел Найденов съобщи вчера, че БСП обмисля два варианта за промяна на избирателната система. Единият е въвеждане на смесена избирателна система, която съдържа пропорционален елемент и избор на народни представители по мажоритарната система.
Найденов посочи, че ако се въведе смесената система, няма да има прерайониране на България, което означава, че мажоритарно ще бъдат избрани най-малко 31 народни представители.
Ако някои политически субекти имат проблеми със смесената избирателна система, БСП не е сред тях, допълни той.
Вторият вариант, който партията обмисляла, е да има преференциална избирателна система чрез намаляване на прага за влизане в парламента и увеличаване на броя на преференциите - избирателите да могат сами да подреждат партийните листи.
Експерти работели по промени в поне четири закона, до края на юли БСП щяла да бъде готова с предложения за промени в изборното законодателство и след консултиране с коалиционните партньори в началото на следващия парламентарен сезон ще ги внесе в Народното събрание.
Антон Кутев, в интервю за Би Ти Ви днес, категорично подкрепи идеята на Първанов за мажоритарен избор на част от депутатите и дори отбеляза, че личното му мнение е за по-голям брой мажоритарно избрани народни представители - 70-80, докато президентът посочи поне 30-40.
Коалиционните партньори на социалистите - НДСВ и ДПС, обаче са против мажоритарния избор
Мажоритарният елемент е един от въпросите, по които ние оставаме на особено мнение, тъй като считаме, че трябва да се утвърждава принципът на политическата отговорност на всеки един, който се явява и иска доверието на избирателите, коментира Четин Казак от ДПС по БНР днес.
Когато нямаш ясен политически профил, няма ясна политическа сила, която да стои зад теб и с която ти да се олицетворяваш, ти не можеш да носиш политическа отговорност и съответно не може да ти бъде търсена такава, когато ти не изпълниш ангажиментите си към избирателите, аргументира се Казак.
Говорителят на НДСВ Станимир Илчев заяви, че партията му ще подкрепи всяко предложение, което подобрява сегашния модел, но най-голямото опасение на НДСВ си оставало да не се тръгне към възстановяване на двуполюсния модел.
Според говорителя на НДСВ, акцентът към изцяло мажоритарен модел е прелюдия именно към възстановяване на двуполюсния модел, независимо кой стои на двата полюса.
Изолирането на по-малки политическите субекти не е здравословно за общества, които не са изминали дълъг път към демокрацията, допълни Илчев.
Бойко Борисов заяви, че ГЕРБ няма нищо против мажоритарния елемент при изборите. Ние сме за пропорционални и мажоритарни избори, каза Борисов.
Неформалният лидер на ГЕРБ предложи широка дискусия за политическия модел и избирателната система, но не на парче.
СДС и ГЕРБ поискаха над две години затвор за търговия по време на избори
Бойко Борисов предложи да бъде гласувано до пет години затвор за купуване на гласове.
СДС обяви, че внася още тази седмица в деловодството на Народното събрание предложение за промяна на Наказателния кодекс, в което се предвиждат от две до осем години затвор за купуване на гласове и глоба от 50 до 200 хил. лв.
Според секретаря на СДС Пламен Радонов, по този начин купуването на гласове ще се третира като тежко криминално престъпление.
Разчитаме в най-скоро време да имаме нов избирателен кодекс и закон за политическите партии, с които избраните да отговарят пред избирателите, допълни Радонов.
Основният мотив на сините е, че сегашният размер на наказанията за купуване на вот няма възпиращо действие върху евентуалните извършители.
Радонов добави, че цената на един глас в Казанлък, където ще гласуват на частични местни избори в края на тази седмица, вече е достигнала 200 лева, пазаруването продължава и това е заради липсата на възпиращи законодателни мерки.
От мнозинството са съгласни, че купуването на гласове е добило големи размери и трябва да се реагира
От БСП заявиха, че ще предложат промени в закона за политическите партии, които ще бъдат насочени към участието на реални политически субекти в политическия и избирателен процес.
Ангел Найденов уточни, че се предвижда изискване, за да участват в избори, партиите да имат определен брой структури и да са получили определен процент гласове при участие в предишни избори.
Подкрепяме предложенията на президента Първанов за повече отчетност и прозрачност при финансирането на партиите, заяви Найденов. Това означавало да има публичен регистър на сметките на политическите сили и на дарителите, да се увеличат правомощията на Сметната палата и да се увеличат санкциите за нарушения при финансирането на партиите.
БСП подкрепя и предложението на президента да се увеличи субсидията за партиите, но заради нееднозначното й приемане в обществото, тя щяла да се обсъжда допълнително.
Според Четин Казак от ДПС по-специален акцент при обсъждането на промените в изборното законодателство трябва да има върху негативните явления, които съществуват в момента и на които, според ДПС, приоритетно трябва да се търси ефективно решаване.
Запитан дали има предвид купуването на гласове, той отговори, че "това е основният проблем в момента, най-сериозният, който застрашава легитимността на цялостния изборен процес в България".
Казак посочи, че освен евентуалното повишаване на санкциите в Наказателния кодекс, трябва да се поощрят тези избиратели, които са станали обект на купуване на гласове да разобличават онези, които купуват гласовете им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!