С лед няколко смутни години, Балканите са се превърнали в един от най-сигурните региони в света, въпреки че различните видове незаконен трафик продължават да съществуват, а корупцията е широко разпространена.
Това твърди в доклад, който предстои да бъде публикуван днес, Службата на ООН за контрол на наркотиците и предотвратяване на престъпленията, предаде Франс прес.
"Колкото и изненадващо може да ви изглежда, регионът на Балканите е един от най-сигурните в Европа и стереотипът на рай за гангстерите вече не е в сила", подчерта изпълнителният директор на службата Антонио Мария Коста.
Той се аргументира, че "порочният кръг на политическата нестабилност, който подхранваше престъпността и обратното, и който подкопаваше Балканите през 90-те години, е прекъснат."
Според подробното изследване, което обхваща десетина страни - от Хърватия на запад до Молдова на изток, броят на убийствата в региона е намалял наполовина за девет години, а този на кражбите и нападенията над хора е по-нисък отколкото в Западна Европа.
Например броят на кражбите на автомобили на Балканите е десет пъти по-нисък в сравнение с Великобритания, а местното население разполага със значително по-малко количество оръжия отколкото западноевропейците.
При това Службата на ООН за контрол на наркотиците и предотвратяване на престъпленията прогнозира по-нататъшно повишаване на сигурността в региона, предвид факта, че той продължава отварянето си към останалата част на Европа.
Според Антонио Мария Коста бумът на престъпността е бил строго обусловен от посткомунистическия преход и войните в бивша Югославия през последното десетилетие на миналия век.
Балканите са слабо уязвими за престъпността, тъй като социалните неравенства са намалени, раждаемостта е ниска, а броят на младите мъже, които е най-вероятно да станат престъпници, е ограничен заради трудовата емиграция, обяснява докладът.
Същевременно той предупреждава, че регионът остава важна база за различни видове незаконен трафик, извършван от организираната престъпност, по-специално на наркотици, оръжия и хора.
Но дори в тази област ситуацията се подобрява, като всички разновидности на престъпността са в упадък, отбеляза Антонио Мария Коста.
Докладът дава пример, че макар и Балканите да остават "кралския път" за трафика на между 80 и 100 т хероин за Западна Европа годишно, албанската мафия контролира вече само 20% от европейския пазар срещу 70% в началото на десетилетието.
Броят на жертвите на трафика на хора от региона също е спаднал чувствително - до 25 хил. годишно спрямо 120 хил. преди.
Реформите в областта на сигурността, по-доброто наказателно правосъдие и засиленото регионално сътрудничество направиха организираната престъпност по-рискована и по-малко печеливша, смята Антонио Мария Коста.
Същевременно докладът бие тревога, че Балканите остават в плен на корупцията заради запазващите се връзки между бизнеса, политиката и организираната престъпност. Борбата срещу това явление трябва да е един от главните приоритети, подчертава той.
Според доклада 2/3 от компаниите в региона продължават да се принуждават да дават подкупи, за да могат да функционират, а съдебните институции остават изключително предразположени към измамнически практики.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!