А ко редовно ви атакуват с думите
Никой и нищо не те интересува!",
"Толкова си безотговорен!",
"Как не те е срам да ми причиняваш това!",
готови сме да се обазаложим, че сте тийнейджър.
Но ако често се чувате да казвате нещо подобно, то явно си имате подобна 'напаст' в къщи.
Както разбираме от информация на Live Science, ново изследване достига до резултати, които тийнейджърите могат да цитират при конфликтна ситуация, а останалите трябва да преглътнат. Оказва се, че подрастващите просто не са способни да бъдат по-отговорни и съобразяващи се с чувствата на околните.
Целият проблем идва от област в предния дял на мозъка, наречена 'мадиална префронтална мозъчна кора'. Тя е свързана със способността ни да мислим на по-високо ниво, да изпитваме чувство на вина и съпричастност. Сега изследователи доказват чрез експерименти, че при мозъците на тийнейджърите тази област е по-слабо активна, отколкото при възрастните.
"Мисловните ни стратегии се поменят с възрастта", обяснява Сара-Джейн Блекмор от Института по когнитивни невронауки към Юнивърсити колидж Лондон. "И като тийнейджъри и като възрастни, ние използваме една и съща мозъчна мрежа, за да взимаме решения относно своите действия. Ключовата разлика обаче е, че зоната на разпространение на тази активност на мозъка се премества през годините от задните му дялове (в тийнейджърска възраст) към по-предните", обяснява тя пред аудиторията на Фестивала на науката във Великобритания.
При експериментите били установени и други разлики. При тийнейджърите се наблюдава по-голяма активност в мозъчната област, наречена 'горен темпорален сулкус', която е отговорна за предвиждането на бъдещи действия на базата на опита от минали. Обаче възрастните били способни далеч по-бързо да си представят какви последствия ще имат действията им за тях и за околните.
Децата започват да си дават сметка за чувствата на околните на около 5-годишна възраст. Новото изследване обаче показва, че тази способност се развива дълго след това, като в периода на пубертета претърпява драматични скокове. Опитът във взаимодействията ни с другите, който придобиваме с възрастта, също има решаващо значение за това.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!