Б ившият шеф на "Топлофикация-София" Валентин Димитров проговори пред журналисти и пред съда за първи път след като му беше повдигнато обвинение за пране на пари.
Разследването на Националната следствена служба за престъпления против данъчната система и за пране на пари е срещу Димитров, майка му Цеца Димитрова и адвоката Гроздан Добрев.
Софийският градски съд гледа искането на ексшефа на "Топлофикация" за промяна на мярката за неотклонение "задържане под стража" в по-лека.
Магистратите решиха той да остане в следствения арест с аргумента, че липсват нови доказателства, които да го оневинят и че може да се укрие.
Димитров заяви, че част от 3,7 млн. лв. в български сейфове и парите в четирите банкови сметки в Австрия са му предадени за съхранение от други хора, а друга част той придобил с честен труд.
Бившият шеф на столичната "Топлофикация" заяви пред журналисти, че се страхува, че е несправедливо обвинен и много от медиите знаели това.
Пред съда той каза, че медиите в голяма степен са виновни за положението му. Те внушили на обществото, че е престъпник.
Пред магистратите Димитров не е казал нито едно име, отбеляза адвокатът му Лъчезар Такев. Въпросът за имената можел да стане актуален, когато станело ясно, че това ще е от полза за клиента му.
Прокуратурата смята, че Димитров по никакъв начин не е преобърнал събраните доказателства. Според защитата казаното в съда поставя под въпрос дали той е виновен.
Все още се очаква отговор на съдебната поръчка до Австрия за пътя на парите, открити в банковите сметки на Димитров, каза прокурорът по делото Божидар Джамбазов.
Не е повдиган въпросът за споразумение, но Такев обясни, че ако има такова, зависи от условията дали ще го приемат.
Състав на Софийския градски съд пусна от ареста друг шеф - бившия ликвидатор и изпълнителен директор на "Консолид комерс" ЕАД Владимир Милев. Наложена му бе мярка за неотклонение "домашен арест".
В мотивите си съдът посочи, че няма опасност Милев да извърши друго престъпление или да се укрие.
Той е обвинен, че е сключил договор за покупко-продажба на 2,5 млн. евро и това е било извън правомощията му като ликвидатор и е длъжностна злоупотреба и акт на разпореждане с държавно имущество на дружеството, което е 100% държавна собственост.
Той не е поискал съгласието на принципала - Министерството на икономиката и енергетиката, и разрешение от министъра за извършването на сделката.
Софийският градски съд остави в ареста Боян Петракиев-Барона и Христо Върбанов, които също искаха промяна на мярката им за неотклонение. Според съда има опасност, ако са извън ареста, да извършат друго престъпление.
Боян Петракиев е обвинен за притежание на фалшиви банкови карти, наркотици и за това, че е бил член на въоръжена организирана престъпна група.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!