Н якои модели лазерни принтери, включително и най-известните марки, представляват сериозна заплаха за здравето. Те изхвърлят във въздуха не по-малко твърди примеси, отколкото вдишва пушачът, алармираха преди дни австралийски изследователи, цитирани от Ройтерс.
Един ден по-късно в списание "Enviromental Science & Technology", издавано от Американското общество на химиците, излезе статия на Линда Моровска и нейните колеги от Технологичния университет на Куинсланд.
Авторите са измерили твърдите частици, отделени от 62 принтера, вкл. на известни марки като "Сanon", "Hewlett-Packard" и "Ricoh". Това са частиците от тонера - тънкият прах, с помощта на който изображението се отпечатва върху хартията.
17 от 62 машини (27%) са определени от изследователите като "образци с високо изхвърляне на частици". Обемът на тази "шлака" е съпоставим с количеството частици, изхвърляни по време на пушене, се твърди в изследването.
Моравска смята, че поради своя микроскопичен размер частиците представляват съществена заплаха - те могат да се вдишат лесно и да попаднат дори в най-отдалечените места от белите дробове.
Тяхното влияние върху здравето може да бъде различно - от обикновено раздразнение на белите дробове до сериозни заболявания като рак и сърдечно-съдови заболявания.
Изследователите са открили, че в работните часове нивото на твърди примеси, изхвърляни от лазерните принтери във въздуха на офиса, нараства до пет пъти и настойчиво съветват тези помещения да бъдат редовно проветрявани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!