О беден час в старинната част на швейцарската столица Берн. Алекс е седнал под навеса на една беседка и свири на акордеон. Младият мъж се оглежда плахо. Погледът му шари бързо във всички посоки, разказва радио "Дойче веле".
Аз съм от Словакия, разказва Алекс на развален немски. "Нито аз, нито родителите ми можем да си намерим работа там."
Проблем, който е добре познат на 52-годишния Амброзиус, експерт по въпросите на ромското малцинство и основател на правозащитната организация "Кроа Оронж".
Според него близо 30% от просяците в Швейцария са организирани от мафията. Те идват от гета в България, Румъния, Чехия, Черна Гора и Словакия. По думите му там те нямат нищо, така че
да просят в Швейцария е единственият им шанс да оцелеят
Това важи и за Алекс, който разказва, че идва винаги за по две-три седмици в Берн. В Цюрих избягвал да ходи, защото там полицията правела много проблеми.
Повечето просяци влизат в Швейцария с туристическа виза. Престоят им трае най-много три месеца, през които те спят по паркове или в автомобили, тъй като не могат да си позволят жилище.
Пътуването за Швейцария се организира от членове на мафиотски структури, които се ползват с голямо влияние сред просяците, само защото говорят немски, обяснява Амброзиус.
Мафиотските босове са често от същото селище, от което идват и просяците. Някои имат дори роднинска връзка.
Просещите са длъжни да дават 70 от 100 спечелени швейцарски франка
на шефовете. Който се осмели да не изплати дълга си, бива пребит и няма право да участва в следващото пътуване до страната.
Алекс от Словакия разказва, че печели по 20 франка на ден. В действителност сумата е при всички положения по-висока, предполага Амброзиус.
Дори това да не е така обаче, малкото припечелени пари по улиците на Берн са много повече от онова, което момчето би могло да спечели за един ден в родината си.
Основателят на правозащитната организация "Кроа Оронж" си е поставил за цел да отнеме могъществото на бруталните мафиотски босове, организиращи просешките банди.
Той смята да постигне това не като се изправи директно срещу тях, а организирайки работа за просяците в родината ми.
"Мафия"? Младият Алекс от Словакия не иска да чуе и дума за мафията. Той твърди, че организира сам престоя си в Швейцария. Докато обаче продължава да се оглежда боязливо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!